Prace remontowe i konserwatorskie przy kamienicy Orsettich

Powiększ obrazFotografia barwna. Jarosławski rynek, W centralnej części renesansowa kamienica Orsettich - biały budynek z ozdobną fasadą i podcieniami. Przy jednej ze ścian budynku widoczne rusztowania.

Kamienica Orsettich pięknieje w oczach!

Od początku września ruszyły długo wyczekiwane prace remontowe i konserwacyjne. Były one poprzedzone procedurą przetargową, w wyniku której wybrano ofertę na ponad 300 tysięcy złotych. Tegoroczne inwestycje obejmą remont dachu i konserwację elewacji tej jednej z najpiękniejszych renesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce.

Szczególnie istotny dla zabytku jest remont dachu. To długo oczekiwana inwestycja, na którą już nie można było czekać, wobec zalania części pomieszczeń administracyjnych w zimie – informuje dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Konrad Sawiński. W tym przypadku koszt wyniesie blisko 150 tys. złotych, które muzeum pozyskało ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w ramach konkursu na ochronę obiektów zabytkowych.

W przypadku elewacji, to już kolejny etap, po ubiegłorocznych pracach, gdzie zabezpieczono strefę cokołową i przypory. W tym roku skupimy się na ścianie północno-wschodniej, najbardziej zniszczonej i wizualnie zaniedbanej. W planach są także podcienia kamienicy oraz uzupełnienie prac z zeszłego roku. Będzie to kosztowało ponad 190 tys. złotych pozyskanych z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz przy wsparciu organizatora muzeum, czyli Powiatu Jarosławskiego.

Obydwa elementy remontu i konserwacji planowane są do zakończenia późną jesienią tego roku. Niebagatelną rolę będzie tu odgrywała oczywiście także pogoda.