Trwa remont elewacji kamienicy Orsettich!

Od początku września ruszyły długo wyczekiwane prace remontowe i konserwacyjne kamienicy Orsettich. Tegoroczne inwestycje obejmą remont dachu i konserwację elewacji tej jednej z najpiękniejszych renesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce. Łączny koszt prac przekroczy 300 tysięcy złotych.

Jesienią tego roku czeka nas kolejny etap remontu elewacji kamienicy, która od wieków stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów jarosławskiego rynku. Podczas ubiegłorocznych prac zabezpieczono strefę cokołową i przypory. W tym roku skupimy się na ścianie północno-wschodniej, najbardziej zniszczonej i wizualnie zaniedbanej. W planach są także podcienia kamienicy oraz uzupełnienie prac z zeszłego roku. Łączny koszt prac to ponad 190 tys. złotych, z których prawie 50% pochodzi ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Pozostałe środki dostarczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizator Muzeum, czyli Powiat Jarosławski.

Obydwa elementy remontu i konserwacji planowane są do zakończenia późną jesienią tego roku. Niebagatelną rolę będzie tu odgrywała oczywiście także pogoda.