Przedszkola

Powiększ obraz

Lekcje przeznaczone dla Najmłodszych mają za zadanie wprowadzenie do tematyki muzeów. Na pewno padną pytania takie jak: “Co to jest muzeum? Czym się zajmuje? Do czego jest potrzebne?”. Integralną częścią większości lekcji jest krótka wycieczka po ekspozycjach muzealnych.

Koszt lekcji muzealnej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to pięć złotych za jednego ucznia. Rezerwacji dokonywać można dzwoniąc na numer 16 621 54 37 lub pisząc na rezerwacja@muzeum.jaroslaw.pl

Zajęcia w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu są bezpłatne. Termin lekcji można zarezerwować telefoniczne (tel. 793 839 294) lub mailowo: zarzecze@muzeum.jaroslaw.pl

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Co to jest przeszłość?

Czas trwania: 15 minut + zwiedzanie muzeum ok. 20-30 minut

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest przeszłość, a także po co i w jaki sposób się ją bada. To idealna lekcja na pierwszą wizytę w muzeum! Podczas krótkich zajęć będzie można dowiedzieć się, co to są muzea i co można w nich robić. Uczniowie poznają słowo „zabytek” oraz obejrzą różne ich przykłady ze zbiorów jarosławskiego muzeum – począwszy od prawdziwych kości mamutów, poprzez prehistoryczne miecze i ozdoby, aż do drogocennych obrazów i mebli. Całość zajęć dopełni krótka wycieczka po muzeum!

Opowieści z dawnego Jarosławia

Czas trwania: 20-30 minut + zwiedzanie muzeum

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest przeszłość, a także po co i w jaki sposób się ją bada. To idealna lekcja na pierwszą wizytę w muzeum! Podczas krótkich zajęć będzie można dowiedzieć się, co to Skąd złotnik Jan Ozimkowicz miał swój złoty dukat? Czy Walenty Kobyłka przewidywał przyszłość? Kim był Wilhelm Orsetti i jak pomogła mu rzepa krzepy? Jakie ziółka aptekarz Jan Samochwał przechowywał w swoim kolorowym albarello? Lekcja to niezwykły spacer po mieście, które przeżywa swój Złoty Wiek. Przewodnikami po ścieżkach wyobraźni są prawdziwi mieszkańcy XVII. wiecznego Jarosławia i pochodzące z epoki muzealia. Fikcja miesza się tu z historyczną prawdą, a uczestnicy mają za zadanie odróżnić je od siebie, poznając przy tym dzieje swojej małej ojczyzny.

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

W malarskiej pracowni

Czas trwania: 30 minut

Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Czym są barwy ciepłe i zimne? Co sprawia, że jedne obrazy wydają się wesołe, inne zaś smutne?  Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda jego pracownia oraz jakich narzędzi używa do tworzenia swoich prac. Uczestnicy przez chwilę poczują się jak prawdziwi artyści. Ubiorą strój malarza, wezmą w ręce paletę i pędzel, kredkami zaś pomalują portret hrabiny Magdaleny Morskiej. Starsze dzieci rozwiążą krzyżówkę z poznanych pojęć o malarstwie.

Tajemnice starego kufra / Czy szata zdobi człowieka?

Czas trwania: 30 minut

Lekcja dla wszystkich miłośników mody. Ubiór i moda są nieocenionym źródłem informacji o przeszłości, strukturze społeczeństwa i jego minionych obyczajach. W dawnych czasach ludzie wyglądali inaczej, ale też inaczej się poruszali, w odmienny sposób wyrażali swoją tożsamość narodową i status społeczny. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest moda? Jak ubierano się w czasach pierwszej właścicielki pałacu Magdaleny Dzieduszyckiej Morskiej? Czy ubiór miał znaczenie? Czym charakteryzuje się polski strój narodowy? Młodsze dzieci zobaczą elementy garderoby ukryte w starym kufrze. Uczestnicy udadzą się na ekspozycję, aby obejrzeć oryginalne grafiki modowe, zabytkowe elementy stroju damskiego oraz meble służące do przechowywania ubrań eksponowane w muzeum. Na koniec pokolorują kopie XIX- wiecznych grafik modowych i polski strój narodowy.

Moje muzeum

Czas trwania: 45-60 minut

Ideą zajęć jest zrozumienie, czym jest muzeum i jakie są jego zadania. Uczestnicy zapoznają się z takimi pojęciami, jak: dzieło sztuki, zabytek, kolekcja, muzealnik. Inspiracją będzie osoba Włodzimierza Dzieduszyckiego, pasjonata i kolekcjonera, twórcy Muzeum Przyrodniczego im. Dzieduszyckich we Lwowie, pierwszego muzeum przyrodniczego na ziemiach polskich. Na zajęciach, przy użyciu gotowych projektów wnętrz oraz różnorodnych eksponatów do wycinania, dzieci stworzą projekt własnego muzeum.