Szkoły ponadpodstawowe

Powiększ obraz

Lekcje przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych poszerzają wiedzę na temat różnych nauk zajmujących się badaniem poszczególnych aspektów naszej przeszłości – historii, archeologii, numizmatyki, paleontologii, czy etnografii. Zajęcia są poświęcone wielu ważnych okresom w dziejach Jarosławia i ziemi jarosławskiej, takim jak pradzieje ze szczególnym uwzględnieniem bytności Scytów, Złotemu Wiekowi, a także okresowi zaborów i II Rzeczypospolitej.

Koszt lekcji muzealnej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to 5 zł za jednego ucznia. Rezerwacji dokonywać można dzwoniąc na numer 16 621 54 37 lub pisząc na rezerwacja@muzeum.jaroslaw.pl . Prosimy o informację, czy lekcja będzie połączona ze zwiedzaniem Muzeum.

Lekcje realizowane w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu koncentrują się wokół życia w pałacu oraz wybitnych przedstawicielach rodziny Dzieduszyckich. Koszt lekcji muzealnej w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu to 5 zł za jednego ucznia. Termin lekcji można zarezerwować telefoniczne (tel. 793 839 294) lub mailowo: zarzecze@muzeum.jaroslaw.pl .

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Podróże przez pradzieje

Czas trwania: 30 minut + zwiedzanie muzeum

Lekcja możliwa do realizacji również na miejscu w szkole. Dojedziemy do Was!

Jak wyglądało życie mieszkańców ziemi jarosławskiej przed tysiącami lat? Jak się ubierali? Co jedli? Czym walczyli? Na lekcji nie tylko będzie można poznać odpowiedzi na te i inne pytania, a także przymierzyć repliki dawnych strojów i ozdób oraz samemu wypróbować zasadę działania dawnych narzędzi. Nie mogłoby zabraknąć także opowieści o zwierzętach, które żyły w naszym regionie, kiedy po raz pierwszy pojawili się tu ludzie – mamutach, włochatych nosorożcach czy reniferach.

Zajęcia stacjonarne są realizowane na wystawie stałej „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej”.

Scytowie – czyli co łączy okolice Jarosławia ze starożytną Grecją

Czas trwania: 45-60 minut

Lekcja możliwa do realizacji również na miejscu w szkole. Dojedziemy do Was!

W 2016 roku w wiosce Chotyniec koło Korczowej grupa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonała odkrycia, które na zawsze zmieniło obraz dziejów tej części Europy. Okazało się, że znajdujące się tam grodzisko zostało wzniesione przeszło 2 600 lat temu przez grupy ludności scytyjskiego kręgu kulturowego. Co Scytowie robili na Podkarpaciu? I kim właściwie byli ci wojownicy, o których możemy przeczytać w Biblii i dziełach historyków ze starożytnej Grecji? – Tego będzie można się dowiedzieć na zajęciach!

Złoty wiek Jarosławia

Czas trwania: 30-50 minut + zwiedzanie Muzeum i/lub miasta

Złoty wiek Jarosławia to okres wielkiego rozkwitu miasta, które stanowiło wówczas jedno z centrów światowego handlu. Znajomość faktów związanych z tym czasem może i powinna napawać dumą wszystkich mieszkańców regionu. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego wielkie jarmarki jarosławskie rozwinęły się właśnie tutaj. Jak wpłynęły one na wygląd Jarosławia? Co się zmieniło, a co pozostało do dziś? Czy do miasta rzeczywiście przyjeżdżały karawany wielbłądów? Jakie ślady nadal świadczą o niegdysiejszej świetności miasta? Ideą zajęć jest wyposażenie uczestników w „okulary”, które pozwolą innym okiem spojrzeć na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonują.

Ballada o Złotym Oddziale czyli powstanie styczniowe widziane z Jarosławia

Czas trwania: 30 minut + zwiedzanie Muzeum

Lekcja może się odbyć w formie spaceru po mieście śladami powstania styczniowego lub zajęć przy grobowcu pułkownika Leona Czechowskiego na Starym Cmentarzu w Jarosławiu.

W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się pokrótce z kontekstem epoki, w której wybuchło powstanie, by docelowo spojrzeć na powstanie z perspektywy Jarosławia i zaboru austriackiego. Usłyszą o specyfice przygotowań do powstania w Galicji. Poznają i zobaczą zdjęcia i obrazy przedstawiające lokalnych bohaterów powstania. Dowiedzą się, czym był “Złoty Oddział”. Chętni będą mogli wreszcie zapoznać się z wybranymi pieśniami powstańczymi zachowanymi w tradycji regionu.

Przeszłość / pamięć / historia – czy naprawdę ich potrzebujemy?

Czas trwania: 30 minut plus zwiedzanie muzeum

Zajęcia z „filozofii historii”, których celem jest odkrycie znaczenia wymienionych w tytule pojęć, ich fundamentów i roli, jakie pełnią one w życiu jednostek i społeczeństw.

Spotkania dla maturzystów

Spotkania z pracownikami Muzeum, którzy pomogą maturzystom skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością stojącą za studiowaniem określonych kierunków oraz poznać możliwości wynikające ze studiowania archeologii, historii, bibliotekoznawstwa, muzeologii, historii sztuki czy konserwacji dzieł sztuki.

Spacery po mieście

Również przestrzeń miejską w Jarosławiu uznać można za przestrzeń muzealną, a więc taką, która kryje w sobie znaczenia niewidoczne na pierwszy rzut oka, wymagające wyjaśnienia i interpretacji. Tematyczne spacery po mieście z przewodnikami muzealnymi pomogą uczestnikom innym okiem spojrzeć na miasto i lepiej rozumieć miejsca, w których na co dzień się poruszają.

Lekcja na dziedzińcu kamienicy Orsettich

Urokliwy dziedziniec renesansowej kamienicy Orsettich może stać się miejscem dowolnej lekcji szkolnej. Jeśli zechcą Państwo skorzystać z tej propozycji w cieplejszych miesiącach roku, prosimy o kontakt. Umówimy datę, udostępnimy Wam stoły i krzesła. 

Varia

Jeśli pośród proponowanych tematów nie ma tego, który Państwa interesuje, to nie znaczy, że lekcji takiej nie da się zrobić w jarosławskim muzeum. Prosimy o telefon – omówimy inne możliwe warianty tematów lekcji, korespondujących z programem szkolnym.

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Pasje Włodzimierza Dzieduszyckiego – lekcja w 200 rocznicę urodzin

Czas trwania: 45 minut

Z okazji 200. rocznicy urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego zapraszamy na wyjątkową lekcję muzealną, podczas której uczestnicy poznają jego największe pasje: przyrodę (ze szczególnym uwzględnieniem ornitologii), muzealnictwo oraz kolekcjonerstwo. Dzieduszycki był pionierem w ochronie przyrody i gromadzeniu cennych zbiorów, a jego praca miała ogromny wpływ na rozwój nauki i kultury.

Kultura ziemiańska w dawnej Rzeczypospolitej na przykładzie historii rodziny Dzieduszyckich

Czas trwania: 45-60 minut

Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z pojęciem ziemiaństwa oraz poznają zwyczaje i obyczaje panujące w szlacheckim majątku Dzieduszyckich. Na przykładzie historii  rodu dowiedzą się, jaką rolę ziemianie pełnili w  zachowaniu dziedzictwa i tożsamości narodowej Polaków.  Na koniec uczestnicy obejrzą film ze ślubu Anny Dzieduszyckiej i Kazimierza Szeptyckich, który odbył się w pałacu w Zarzeczu w 1936 r.

Zagadki zarzeckiego pałacu, czyli jak żyło się dawniej

Czas trwania: 45-60 minut

Każdy z nas lubi zagadki. Zagadka to niewiadoma, zadanie, ale również tajemnica do odkrycia. Pałac w Zarzeczu jest pełen sekretów. Na zajęcia zapraszamy tych, którzy są ciekawi, w jaki sposób żyło się dawniej w zarzeckim pałacu.  Kto bywał na balach w Zarzeczu? Czy można zagrać na żyrafie? Czy ściany mogą opowiadać bajki? Czy w gotowalni się gotuje? Na te i inne zagadki odpowiemy na zajęciach. Wędrówka po dawnym domu będzie również doskonałą okazją, aby poznać ród Dzieduszyckich oraz ich ciekawą historie rodzinną. Spacer po muzeum zakończymy pojedynkiem na wiedzę. Uczestnicy rozwiążą quiz o historii pałacu w Zarzeczu.

Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania niezwykłej lekcji zatytułowanej Śladami błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który ukrywał się w Zarzeczu wiosną i latem 1942 roku.

Zdarza się również, że niektóre lekcje prowadzą przedstawiciele rodziny Dzieduszyckich!