Zofia Kostka-Bieńkowska z odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Powiększ obraz

W piątek, 27 stycznia 2023 r. w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich starsza kustosz Zofia Kostka-Bieńkowska odebrała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Medal nadaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Zofia Kostka-Bieńkowska jest związana z jarosławskim muzeum od ponad 30 lat. Jest uważana za najwybitniejszą badaczkę historii Jarosławia przełomu XIX i XX wieku. Specjalizuje się w historii ekonomicznej i społecznej oraz przemianach architektury i urbanistyki miasta. Jest autorką i współautorką licznych artykułów naukowych oraz książek, które w przystępny sposób przybliżają dzieje Jarosławia. Do jej dorobku należy wliczyć także liczne dokumentacje naukowo-historyczne zabytkowych jarosławskich kamienic i budynków użyteczności publicznej, przygotowywane podczas jej wcześniejszej pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków.

Podczas swojej pracy w muzeum, Zofia Kostka-Bieńkowska przygotowała kilkanaście wystaw poświęconych lokalnej historii. W 2005 r. za ekspozycję „Jarosławskie Zakłady Fotograficzne (1860–1918)” kustosz została wyróżniona prestiżową statuetką „Sybilli” w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku, przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Badaczka była wielokrotnie nagradzana, m.in. srebrną odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”(1986), odznaką „Jarosława” w kategorii Nauka (2009), odznaką „Zasłużeni dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia 2010”. W 2005 otrzymała nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury.

Uroczysta ceremonia wręczenia odznaki odbyła się podczas zorganizowanego w Muzeum koncertu „Ekskursja cudowna w kolędy Podkarpacia”. W uroczystości wzięli udział między innymi Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, Dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska oraz kierownik Działu Popularyzacji Turystyki Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Marlena Dudek.

— Dziękuję uprzejmie za dostrzeżenie mojego skromnego dorobku twórczego — powiedziała odznaczona Zofia Kostka-Bieńkowska — Miałam to szczęście pracować w znakomitych i interesujących zespołach historyków, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów, fotografów, artystów, koleżanek i kolegów z administracji i służb technicznych. To z nimi razem udało się z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich uczynić jedną z ważniejszych placówek na Podkarpaciu.

— Pani Zofia to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczenia. Wykształciła wiele pokoleń ludzi, którzy są zasłużeni nie tylko dla naszego miasta, ale i województwa, a może nawet i całej naszej Ojczyzny — podkreślił Marcin Zaborniak, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonał wręczenia odznaki.

Tekst i zdjęcia: ES