Broń z okresu powstania styczniowego

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego – największego i najdłużej trwającego polskiego powstania narodowego. Przez cały rok tą ważną rocznicę będziemy upamiętniać poprzez projekt „Ballada o Złotym Oddziale – Powstanie Styczniowe na ziemi jarosławskiej”, który został dofinansowany ramach programu Niepodległa. … a aż do końca lutego broń z okresu powstania styczniowego można oglądać na mini wystawie w portierni Muzeum. Zapraszamy!

Na wystawce znalazły się dwa austriackie pistolety kapiszonowe – systemu Lorentza (wzór 1859) oraz egzemplarz wyprodukowany w wiedeńskiej firmie Contrinera. Jest też pruska szabla P. D. Lüneschloss, Solingen, produkowana przez niemal cały XIX wiek, a także bagnet szyjkowy, prawdopodobnie wyprodukowany we Francji. Wystawę zamyka bogato zdobiony puginał (kindżał) kaukaski typu Kama w dekoracyjnej pochwie.

Fotografie: Łukasz Śliwiński