Zapraszamy na II edycję jarosławskiego Festiwalu Historycznego “Trzy Bramy”!

Żaden z okresów w historii Jarosławia nie pobudza wyobraźni tak, jak jego złoty wiek – czas, w którym miasto stanowiło jedno z centrów światowego handlu. Położony na przecięciu szlaków handlowych przyciągał Jarosław dziesiątki tysięcy kupców ze wszystkich stron świata. Ten fascynujący czas chcemy przybliżyć podczas II edycji jarosławskiego Festiwalu Historycznego “Trzy Bramy”!

W trzy kolejne weekendy, od 7 do 22 października 2023 r., zapraszamy na wykłady opowiadające o najbardziej fascynujących epizodach dziejów Jarosławia z XVI i początku XVII wieku. Będzie można posłuchać między innymi o jarosławskich zamkach i kamienicach, teatrze jezuickim, jarosławskich Ormianach, a także śladach Złotego Wieku naszego miasta, które przetrwały do współczesności. 21 i 22 października zapraszamy na warsztaty kaligrafii, zaś 22 października odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Moniką Agopsowicz.

27 października tegoroczną edycję festiwalu zakończy wyjątkowy koncert – premierowe wykonanie XVII-wiecznego poematu Wawrzyńca Chlebowskiego “Lament żałosny ná strászliwy pożar sławnego Miástá Iarosławia”. W Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich wystąpią przed Państwem muzycy ze Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu.

Realizacja festiwalu możliwa jest dzięki dotacji ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Materiały do pobrania zamieszczone na stronie dostępne są na wolnej licencji CC BY-SA.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem festiwalu, uwzględniającym wykłady oraz wydarzenia towarzyszące.