Za nami kolejna Edycja Europejskich Dni Archeologii!

W niedzielę, 18 czerwca, w naszym Muzeum zakończyły się wydarzenia w ramach Europejskich Dni Archeologii. To trzydniowe święto poświęcone tej fascynującej nauce zagościło w Jarosławiu po raz drugi.

Chociaż w całej Europie EDA ruszyły w piątek, 16 czerwca, to obchody w naszym Muzeum rozpoczęły się już w maju, kiedy ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci „Namaluj przeszłość”. Jesteśmy oczarowani przepięknymi pracami, które zostały przygotowane przed młodych mieszkańców Jarosławia. Serdecznie gratulujemy Laureatom!

W ramach EDA można było skorzystać z bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej. Było nam bardzo miło opowiadać uczniom o archeologii oraz pokazywać prawdziwe przedmioty sprzed kilku tysięcy lat, które zostały znalezione na ziemi jarosławskiej.

Od 16 czerwca w naszym Muzeum można oglądać dwie wystawy, kryjące się pod wspólnym tytułem „Autostrada skarbów”. Ekspozycje opowiadają niezwykłych znaleziskach archeologicznych z badań poprzedzających budowę autostrady A4 pomiędzy węzłem Radymno a Korczową, które trafiły do zbiorów naszego Muzeum. Niemal wszystkie z prezentowanych eksponatów nigdy nie były wystawiane publicznie! Wystawę plenerową wzdłuż ulicy Trybunalskiej będzie można oglądać do początku sierpnia (albo tutaj, ale ekspozycja czasowa w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich znika już na początku lipca!

Wieczorem, w każdy z trzech dni trwania Europejskich Dni Archeologii, spotykaliśmy się w Muzeum na ciekawych wykładach, poświęconych wyjątkowym znaleziskom archeologicznym z okolic Jarosławia. Szczególne znaczenie dla nas miał piątkowy wieczór, kiedy po raz pierwszy publicznie przedstawiliśmy założenia przygotowywanej właśnie wystawy stałej „Na pograniczu…”, która opowiadać będzie o najstarszych dziejach ziemi jarosławskiej. Dziękujemy także wspaniałym Prelegentom: profesorowi Tomaszowi Bochnakowi z Instytutu Archeologii UR oraz profesorowi Wojciechowi Blajerowi z Instytutu Archeologii UJ, którzy zgodzili się wygłosić gościnne wykłady w naszym Muzeum. Na swoją prelekcję, poświęconą skarbom z epoki brązu znalezionym w okolicy Jarosławia, prof. Blajer postanowił przywieźć jeden z nich. 3 200-letni naszyjnik (tzw. krąg) z brązu, znaleziony w Kańczudze, na co dzień jest przechowywany w zbiorach Instytutu Archeologii UJ. Niedzielna prezentacja w naszym Muzeum to prawdopodobnie jedyny raz, kiedy niezwykły przedmiot wrócił na Podkarpacie od momentu swojego odkrycia!

Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy w EDA odwiedzili nasze Muzeum oraz obejrzeli wystawę plenerową. Dziękujemy za możliwość opowiadania o archeologii oraz rzeczowe rozmowy o ochronie archeologicznego dziedzictwa naszej okolicy. Cieszymy się, że w pobliżu Jarosławia i Radymna mieszka wielu pasjonatów odkrywania tajemnic ludów, które żyły tu przed setkami lub tysiącami lat. Do zobaczenia za rok!

Koordynowaniem Europejskich Dni Archeologii w Polsce zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, pan dr Jarosław Sellin.

Projekt „Stworzenie wystawy stałej „Na pograniczu…Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” został dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tekst: ES
Zdjęcia: ES, MB, Łukasz Śliwiński / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Osettich