Wystawa o Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu w Arboretum w Bolestraszycach!

Do końca września w Arboretum w Bolestraszycach można oglądać wystawę planszową ,,Spacer po Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu”, która opowiada o jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu. Wystawę można znaleźć w ,,Galerii u Piotra Michałowskiego” w oficynie obok dworu. Arboretum jest czynne od poniedziałku do piątku – od 9.00 do 18.00, w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy!

Zespół pałacowo-parkowy położony w Zarzeczu – obok Łańcuta, Przeworska i Sieniawy – jest jedną z ciekawszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu. Romantyczny pałac z rotundą w narożu, w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego powstał w latach 1807-1819 z  inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i jej męża Ignacego Morskiego.

Malownicza i oryginalna forma architektoniczna pałacu rzadko w Polsce spotykana jest autorstwa wybitnego architekta warszawskiego klasycyzmu Christiana Piotra Aignera, a w zakresie wnętrz Fryderyka i Wirgiliusza Baumanów. Pałac  z rotundą w narożu, których Aigner zaprojektował tylko kilka –  między innymi: w Łańcucie, Górze Puławskiej, Ponikowie i Rudnikach, odbiegał od przeciętnej rezydencji wiejskiej, która była zwarta, symetryczna z portykiem kolumnowym na osi  akcentującym wejście główne.

Magdalena Morska będąc zdolną rysowniczką i miłośniczką kwiatów osobiście zajmowała się układaniem bukietów z kwiatów ciętych, a potem ich rysowaniem. Rysowała także widoki budynków i ogrody w Zarzeczu. Pałac w Zarzeczu z zewnątrz i wewnątrz, budynki folwarczne, park, klomby i kwiaty Magdalena zleciła narysować malarzowi Józefowi Tabaczyńskiemu, a następnie odrytować Antoniemu Tepplarowi.  Sporządziwszy osobiście opisy wydała drukiem w roku 1836 w Wiedniu ,,Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi  Zarzecze w Galicyi… z opisem budownictwa wiejskiego w sposobie holenderskim i angielskim i ogólnymi myślami o przyozdobieniu siedlisk wiejskich…”

Urok rezydencji podnosi rozległy park w stylu angielskim. Park, w którym rosły różnorodne drzewa i kwiaty, powstał również według projektu Magdaleny  w stylu  sentymentalno – romantycznym. Słynne szklarnie w Zarzeczu napełnione egzotycznymi roślinami konkurowały  z podobnymi w Łańcucie, Sieniawie  czy w Medyce. Obecnie park jest pełen  sędziwych dębów, rośnie tu również ponad 200-letni tulipanowiec amerykański, a przed wejściem do pałacu – platan klonolistny – jeden z najokazalszych w Polsce. Do tradycji tego ogrodu i parku nawiązuje również Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.

Od 2008 roku w dawnej arystokratycznej rezydencji mieści się Muzeum Dzieduszyckich – Oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Wszystkie plansze wystawy można też zobaczyć tutaj.