Wystawa „Kobiety w historii polsko-węgierskiej” w jarosławskim opactwie

Powiększ obraz

W Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w dawnym Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu można oglądać ciekawą wystawę „Kobiety w historii polsko-węgierskiej”, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie wraz z Towarzystwem Rapperswilskim. Umiejscowienie wystawy w Jarosławiu jest zaś efektem współpracy Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Ekspozycja przedstawia sylwetki niezwykłych kobiet, które wsławiły się we wspólnej historii Polski i Węgier. Wśród postaci, których biogramy znalazły się na wystawie, są m. in.: św. Kinga, św. Jadwiga, arystokratka Elżbieta Sieniawska czy współczesna reżyserka Márta Mészáros.

Współpraca została nawiązana w zeszłym roku i dziś przynosi pierwsze owoce. Bardzo cieszymy się, że mieszkańcy Jarosławia i turyści będą mogli poznać kobiety ważne dla dziejów Polski i Węgier – mówi koordynator wspólnych inicjatyw z ramienia jarosławskiego muzeum dr Rafał Kolano.

Nie bez znaczenia jest także miejsce, gdzie można zobaczyć wystawę. – Trudno w Jarosławiu o miejsce silniej splecione w historię naszych dwóch bratnich narodów – wyjaśnia dr Rafał Kolano. – W tym miejscu na początku XVIII wieku ukrywał się węgierski bohater narodowy książę Franciszek II Rakoczy, który w latach 1703–1711 przewodził powstaniu Węgrów przeciwko władzy Habsburgów.