Wystawa „Berl Henner – pierwszorzędny galicyjski fotograf”

Powiększ obraz

Berl (Bernard) Henner (1866-1913) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych galicyjskich fotografów przełomu XIX i XX wieku. Po odbyciu wszechstronnych praktyk zawodowych w Przemyślu, Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Sarajewie, w 1890 roku Henner osiadł na stałe w Jarosławiu. Utalentowany fotograf poświęcił naszemu miastu aż 15 lat. To tutaj wziął ślub, urodziły się mu dzieci, a wreszcie, w latach 1899-1900, wybudował własną kamienicę przy Kraszewskiego – jednej z głównych ulic ówczesnego jarosławskiego „nowego miasta”.

W jarosławskim atelier Berla Hennera fotografowali się najważniejsi i najbogatsi mieszkańcy miasta oraz okoliczni i przyjezdni ziemianie. Jego zdjęcia stanowią niezwykłe źródło do poznania życia Jarosławia z owego drugiego „złotego wieku”, kiedy z prowincjonalnego miasteczka zmienił się on w jedno największych i najszybciej rozwijających się miast Galicji. Henner zapisał się w pamięci przede wszystkim jako wybitny portrecista – autor fotografii dzieci i dorosłych, a także starannie przygotowanych grupowych sesji zdjęciowych. Niekiedy przyjmował także inne zlecenia – tak jak reportaż z uroczystego poświęcenia nowego szpitala powszechnego w Jarosławiu w 1902 roku. Unikalny w twórczości Hennera jest zbiór fotografii przedstawiających panoramę Jarosławia z prawego brzegu Sanu, ze szczególnym naciskiem na klasztor sióstr niepokalanek na przedmieściu Głębockim.

Wystawa plenerowa przygotowana przez zespół Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich ma za zadanie nie tylko przybliżyć sylwetkę genialnego fotografa – Berla Hennera, ale, poprzez jego zdjęcia, pokazać Jarosław na przełomie XIX i XX wieku. Odwiedzimy także kamienicę fotografa przy ulicy Kraszewskiego 2, gdzie mieszkała rodzina Hennerów i znajdowało się słynne atelier.

Scenariusz wystawy: Elżbieta Sieradzka

Konsultacja: Zofia Kostka-Bieńkowska

Współpraca: Piotr Kaplita, Jakub Baran, Marcin Burghardt

Fotografie w kamienicy Hennera: Łukasz Śliwiński


Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra – edycja 2022. Materiały zamieszczone na stronie dostępne na wolnej licencji CC BY-SA.