WYSTAWA „3 × 2 — DRUGA EDYCJA” 13.04-31.05.2024

Powiększ obraz

Od 14 kwietnia w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich będzie można oglądać prace pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na wystawie zobaczymy dzieła z bardzo różnych dziedzin sztuki: malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, a nawet film animowany.

– Na ekspozycji znajdą prace łącznie 6 artystów – na co dzień pracowników Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP – mówi kierownik katedry prof. dr hab. Łukasz Konieczko. – Tytuł wystawy, „3 x 2”, nawiązuje do struktury organizacyjnej katedry, która składa się z 3 pracowni, w każdej z której pracuje 2 osoby.

– W jarosławskim Muzeum swoje dzieła zaprezentują Łukasz Konieczko i Szymon Wojtanowski z Pracowni Malarstwa, Mieszko Tylka i Konrad Kozieł z Pracowni Rzeźby, a także Rafał Pytel i Barbara Iwańska z Pracowni Rysunku – dodaje Łukasz Śliwiński, kurator techniczny wystawy z ramienia Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. – Wszyscy ci twórcy zawodowo zajmują się rozwijaniem talentów artystycznych przyszłych konserwatorów dzieł sztuki, pozostając przy tym uznanymi i nagradzanymi artystami.

– Na wystawie będzie można zobaczyć dość różnorodny zestaw — pokoleniowo, bo od magistra do profesora, ale przede wszystkim pod względem uprawianej dyscypliny – opowiada prof. Łukasz Konieczko. – Będzie malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, a nawet film animowany. Takie rozpięcie jest oczywistym wynikiem struktury Katedry Sztuk Pięknych, ale przede wszystkim odzwierciedleniem twórczych poszukiwań osób z nią związanych.

– Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny do jarosławskiego Muzeum zawitała świetna sztuka współczesna – dodaje Łukasz Śliwiński. – Jesienią zeszłego roku prezentowaliśmy w Jarosławiu dzieła Zdzisława Beksińskiego, zaś na obecnej wystawie będzie można oglądać dzieła artystów krakowskich. Nie oznacza to jednak, iż zapomnieliśmy o lokalnych, jarosławskich twórcach – przygotowania do poświęconej im wystawy już się rozpoczęły.

Ekspozycję „3 x 2 – prace pedagogów Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie” będzie można oglądać w jarosławskim Muzeum od 14 kwietnia do 31 maja 2024.

Fotografie: Łukasz Śliwiński