Wernisaż wystawy Z garści wiatru” w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

W piątek, 18 sierpnia o godzinie 17:00 w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbył się wernisaż wystawy prof. Mariusza Wideryńskiego zatytułowanej “Z garści wiatru”. Na ekspozycji można obejrzeć przepiękne fotografie przedstawiające konie arabskie.

Araby uchodzą za wzór szlachetności i doskonałości. Mają harmonijne proporcje ciała, łabędzią szyje, duże mądre oczy i wyraźnie zaznaczone chrapy. „Mimo, że są przyjazne i chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem, Araby pozostają dzikie i nieprzewidywalne” – dodaje M. Wideryński. To właśnie ta ich dzikość i szlachetność sprawiają, że są one tak fascynujące i budzące respekt. Tytuł wystawy „Z garści wiatru” odnosi się do jednej z legend, która podaje, że Bóg stworzył konia arabskiego z garści południowego wiatru, formując go w zwierzę stworzone do lotu, choć bez skrzydeł. Na zdjęciach M. Wideryńskiego można podziwiać konie w ich dynamice, emanującej ruchem nieujarzmionej wolności i nieokiełznanej swobody.

Podczas uroczystego wernisażu wystawy głos zabrał Konrad Sawiński, Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, którego oddziałem jest Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. W wydarzeniu wzięła udział również Krystyna Dzieduszycka-Rycerska, przedstawicielka rodu Dzieduszyckich. Pokaz zdjęć upamiętnia również dawnych właścicieli pałacu w Zarzeczu, którzy byli znakomitymi hodowcami i znawcami koni arabskich czystej krwi.

Wystawę można oglądać na parterze pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu do 1 października 2023 r. Serdecznie zapraszamy!