Na murze otaczającym ogród Kamienicy Orsettich pojawiła się nowa wystawa, prezentująca pokrótce historię międzywojennego Jarosławia. Ten krótki okres pełen był wydarzeń o ogromnym znaczeniu, w tym fundamentalnych dla naszego bytu narodowego.
W 1919 roku Rosja sowiecka zakwestionowała polską niepodległość i granice. Ogólnonarodowa mobilizacja pozwoliła odeprzeć wroga w bitwie warszawskiej. Swoją daninę krwi złożyli ochotnicy i zmobilizowani żołnierze z powiatu jarosławskiego. Cywilni mieszkańcy wsparli fundusz Obrony Państwa, podatek narodowy, zbiórkę złota i srebra oraz akcję zaopatrzenia ochotników w broń, odzież i obuwie. Był to gigantyczny wysiłek zubożałej ludności zniszczonego w czasie działań frontowych powiatu jarosławskiego.
Na wystawie można przyjrzeć się zmianom, jakie zachodziły wówczas w mieście. Fotografie, które pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz ze zbiórek, przedstawiają życie mieszkańców, które ze względu na specyfikę czasów było pod silnym wpływem ówczesnej polityki. Na niektórych ujęciach możemy zobaczyć również wzniesione wówczas budynki, które zaledwie kilka lat później w wyniku II wojny światowej zostały zniszczone. Kto wie jak dziś wyglądałoby nadsańskie wybrzeże z rozbudowanym Ośrodkiem Sportu Wodnego, czy ulica Słowackiego z modernistycznym Domem Żołnierza ?