W niedzielę i poniedziałek, 18-19 czerwca w Surochowie świętowaliśmy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry! Dwudniowe Dni Fredrowskie, zorganizowane w miejscowości, w której na świat przyszedł wybitny komediopisarz, odbyły się we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym im. Aleksandra Fredry w Surochowie oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
W niedzielę, 18 czerwca, w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś znajdował się dwór Fredrów, odbyły się występy uczniów surochowskiej szkoły, którzy zaprezentowali wybrane dzieła patrona ich placówki. Na scenie wystąpił także uznany Teatr Fredreum z Przemyśla, oczarowując publiczność spektaklem „Miłość po fredrowsku”. Niedzielne obchody zakończył koncert muzyków związanych ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu. Muzycy zaprezentowali przygotowany specjalnie na tę okazję program utworów dawnych i tradycyjnych, pochodzących między innymi ze znanego Aleksandrowi Fredrze śpiewnika Wacława z Oleska. To właśnie z tej książki komediopisarz zaczerpnął utwór „Oj kot!”, wykonywany w „Zemście” przez Papkina. Publiczność miała również okazję obejrzeć wystawę plenerową pt. “Fredro – polski Moliere”.
W poniedziałek, 19 czerwca, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Aleksandra Fredry w Surochowie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na inscenizację bajek A. Fredry. Bartosz Gałązka opowiedział licznie zebranym uczniom, jak w XIX wieku wyglądało życie codzienne w okolicach Jarosławia. Dużą popularnością cieszyły się kreatywne stoiska i ekspozycje poświęcone Aleksandrowi Fredrze i jego czasom. Uczniowie zapoznali się z kulturą szlachecką prezentowaną przez zaproszone grupy rekonstrukcyjne, mogli pomalować własnoręcznie kopie dawnych kafli piecowych, spróbować sił w pisaniu prostych wierszy oraz skosztować historycznych dań regionu.
Całość wydarzenia odbyła się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Fotografie: dzięki uprzejmości Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Aleksandra Fredry w Surochowie