Blisko 900 tys. złotych dofinansowania dla Muzeum

Blisko 900 tys. złotych pozyskało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w ramach konkursów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Biuro Programu „Niepodległa”, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To także Fundacja „Most the most”. Pieniądze trafią m.in. na działania infrastrukturalne, czyli remont dachu kamienicy Orsettich oraz kolejny etap konserwacji elewacji tej jednej z najpiękniejszych polskich kamienic późnego renesansu.

– Pieniądze, które dzięki pracy całego zespołu muzealnego, trafią do budżetu pomogą także w zaaranżowaniu nowej, stałej ekspozycji o najdawniejszych dziejach ziemi jarosławskiej, czyli od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Cieszymy się również z tego, że rozpoczęliśmy prace nad długo wyczekiwaną salą do organizacji wystaw czasowych – wyjaśnia Konrad Sawiński, dyrektor jarosławskiego muzeum.

Do tej listy należy dodać także: konserwację mebli z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które jest oddziałem jarosławskiego muzeum, festiwal historyczny „Trzy Bramy” oraz dwa projekty o „Złotym Wieku” ziemi jarosławskiej i udziale mieszkańców miasta i okolicy w Powstaniu Styczniowym.

Oto ich pełna lista:

• Konserwacja elewacji kamienicy Orsettich – 100 tys. zł.
  • Wystawa o pradziejach ziemi jarosławskiej – 200 tys. zł.
  • Teatr muzealiów. Stworzenie sali wystaw czasowych – 150 tys. zł.
  • Konserwacja mebli z muzeum w Zarzeczu – 41 tys. zł.
  • Złoty Wiek ziemi jarosławskiej – 39 tys. zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – remont dachu kamienicy Orsettich  – 150 tys. zł.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków – konserwacja elewacji kamienicy Orsettich – 90 tys. zł.

Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra” – Festiwal Historyczny „Trzy Bramy” – 30 tys. zł.

Program Niepodległa „Ballada o Złotym Oddziale” – 44 tys. zł.

Fundacja „Most the most” – organizacja wystawy czasowej – 30 tys. zł.

RAZEM: 874 000 zł.

– Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, bo tak należy traktować fakt, że na 12 złożonych wniosków, 10 uzyskało pozytywne rozstrzygnięcie. Warto tu wspomnieć choćby ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, doradcę ministra – Grzegorza Nieradkę, posłów Tadeusza Chrzana i Piotra Babinetza. To także Zarząd Województwa z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele oraz radny wojewódzki Andrzej Ćwierz – mówi dyrektor muzeum. – Dziękuję również podkarpackiej konserwator zabytków – Beacie Kot, wiceprezesowi Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Marcinowi Zaborniakowi oraz prof. Marianowi Wolskiemu. Zabiegi jarosławskiego muzeum z życzliwością obserwuje także jego organizator, czyli samorząd powiatowy ze starostą jarosławskim, Stanisławem Kłopotem na czele. To zapewne i tak niecała lista tych wszystkich, którzy sprzyjają naszemu muzeum. Wszystkim dziękuję – kończy dyrektor Sawiński.