Podkarpacki Szlak Filmowy zagości w Jarosławiu!

W weekend 4-6 sierpnia Jarosław i okolice będą gościć Podkarpacki Szlak Filmowy! Inicjatywa ta, realizowana od 2020 roku przez Podkarpacką Komisję Filmową, ma na celu edukację filmową, popularyzowanie kinematografii, twórców filmowych, dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z powstałymi w regionie produkcjami. Trzydniowe wydarzenie wypełnią plenerowe i kinowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, spacery śladem historycznych produkcji oraz koncert muzyki żydowskiej. W imprezę włącza się także nasze Muzeum!

Jarosławski szlak obejmuje historię realizacji takich filmów jak „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Najlepsze w świecie” Stanisława Jędryki oraz serialu TVP „1920. Wojna i miłość”. Prezentuje również dwóch twórców, którzy urodzili się w Jarosławiu –  Sama Spiegela, hollywoodzkiego producenta, wielokrotnego zdobywcę Oscara, m.in. za „Lawrence’a z Arabii” Davida Leana, „Na nabrzeżach” Elii Kazana czy „Most na rzece Kwai” Davida Leana, oraz utalentowanego i nagradzanego twórcę animacji młodego pokolenia Marcina Podolca, reżysera takich filmów jak „Insekt” czy „Colaholic”.

Pełny plan wydarzeń można znaleźć tutaj. Serdecznie zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Podkarpacka Komisja Filmowa