Szkoły ponadpodstawowe

Powiększ obraz

Lekcje przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych poszerzają wiedzę na temat różnych nauk zajmujących się badaniem poszczególnych aspektów naszej przeszłości – historii, archeologii, numizmatyki, paleontologii, czy etnografii. Zajęcia są poświęcone wielu ważnych okresom w dziejach Jarosławia i ziemi jarosławskiej, takim jak pradzieje ze szczególnym uwzględnieniem bytności Scytów, Złotemu Wiekowi, a także okresowi zaborów i II Rzeczypospolitej.


Koszt lekcji muzealnej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to pięć złotych za jednego ucznia. Rezerwacji dokonywać można dzwoniąc na numer 16 621 54 37 lub pisząc na rezerwacja@muzeum.jaroslaw.pl

Zajęcia w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu są bezpłatne. Termin lekcji można zarezerwować telefoniczne (tel. 793 839 294) lub mailowo: zarzecze@muzeum.jaroslaw.pl

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Scytowie – kim są, kiedy żyli, skąd przybyli?

Czas trwania: 45-60 minut
Lekcja możliwa do realizacji również na miejscu w szkole. Dojedziemy do Was!

W 2016 roku w wiosce Chotyniec koło Korczowej grupa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonała odkrycia, które na zawsze zmieniło obraz dziejów tej części Europy. Okazało się, że znajdujące się tam grodzisko zostało wzniesione przeszło 2 600 lat temu przez grupy ludności scytyjskiego kręgu kulturowego. Co Scytowie robili na Podkarpaciu? I kim właściwie byli ci wojownicy, o których możemy przeczytać w Biblii i dziełach historyków ze starożytnej Grecji? – Tego będzie można się dowiedzieć na zajęciach!

Klub archeologiczny 

Czas trwania: 45-60 minut
Lekcja możliwa do realizacji również na miejscu w szkole. Dojedziemy do Was!

W 2016 roku w wiosce Chotyniec koło Korczowej grupa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonała odkrycia, które na zawsze zmieniło obraz dziejów tej części Europy. Okazało się, że znajdujące sNa lekcjach historii poznajemy dzieje starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu – jest jednak bardzo mało informacji o tym, co wówczas działo się na ziemiach polskich. Nie znaczy to, że nie działo się tu nic wartego uwagi. Jednak brak źródeł pisanych sprawia, że o wiele trudniej jest poznać i zinterpretować pozostałości po tutejszych dawnych ludach. Nie jest to jednak zadanie, z którym nie poradziliby sobie nasi muzealni archeolodzy, a podczas zajęć chętnie Wam o tym opowiedzą! To nie wszystko – w naszych zbiorach znalazły się materiały z badań archeologicznych z wielu miejscowości w powiecie jarosławskim. Może mamy coś z waszej okolicy?

Złoty Wiek Jarosławia

Czas trwania: 45 minut + zwiedzanie muzeum i/lub miasta

Złoty wiek Jarosławia to okres wielkiego rozkwitu miasta, które stanowiło wówczas jedno z centrów światowego handlu. Znajomość faktów związanych z tym czasem może i powinna napawać dumą wszystkich mieszkańców regionu. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego wielkie jarmarki jarosławskie rozwinęły się właśnie tutaj. Jak wpłynęły one na wygląd Jarosławia? Co się zmieniło, a co pozostało do dziś? Czy do miasta rzeczywiście przyjeżdżały karawany wielbłądów? Jakie ślady nadal świadczą o niegdysiejszej świetności miasta? Ideą zajęć jest wyposażenie uczestników w „okulary”, które pozwolą innym okiem spojrzeć na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonują.

Przeszłość / pamięć / historia – czy naprawdę ich potrzebujemy?

Proponowana dla: uczniów szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 45-60 minut + zwiedzanie muzeum

Zajęcia z „filozofii historii”, których celem jest odkrycie znaczenia wymienionych w tytule pojęć, ich fundamentów i roli, jakie pełnią one w życiu jednostek i społeczeństw.

Spotkania dla maturzystów

Spotkania z pracownikami Muzeum, którzy pomogą maturzystom skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością stojącą za studiowaniem określonych kierunków oraz poznać możliwości wynikające ze studiowania archeologii, historii, bibliotekoznawstwa, muzeologii, historii sztuki czy konserwacji dzieł sztuki.

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Kultura ziemiańska w dawnej Rzeczypospolitej na przykładzie historii rodziny Dzieduszyckich

Czas trwania: 45-60 minut

Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z pojęciem ziemiaństwa oraz poznają zwyczaje i obyczaje panujące w szlacheckim majątku Dzieduszyckich. Na przykładzie historii  rodu dowiedzą się, jaką rolę ziemianie pełnili w  zachowaniu dziedzictwa i tożsamości narodowej Polaków.  Na koniec uczestnicy obejrzą film ze ślubu Anny Dzieduszyckiej i Kazimierza Szeptyckich, który odbył się w pałacu w Zarzeczu z 1936 r.

Zagadki zarzeckiego pałacu, czyli jak żyło się dawniej

Czas trwania: 45-60 minut

Każdy z nas lubi zagadki. Zagadka to niewiadoma, zadanie, ale również tajemnica do odkrycia. Pałac w Zarzeczu jest pełen sekretów. Na zajęcia zapraszamy tych, którzy są ciekawi, w jaki sposób żyło się dawniej w zarzeckim pałacu.  Kto bywał na balach w Zarzeczu? Czy można zagrać na żyrafie? Czy ściany mogą opowiadać bajki? Czy w gotowalni się gotuje? Na te i inne zagadki odpowiemy na zajęciach. Wędrówka po dawnym domu będzie również doskonałą okazją, aby poznać ród Dzieduszyckich oraz ich ciekawą historie rodzinną. Spacer po muzeum zakończymy pojedynkiem na wiedzę. Uczestnicy rozwiążą quiz o historii pałacu w Zarzeczu.

Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania niezwykłej lekcji zatytułowanej Śladami błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który ukrywał się w Zarzeczu wiosną i latem 1942 roku.

Zdarza się również, że niektóre lekcje prowadzą przedstawiciele rodziny Dzieduszyckich!