Klasy I-III szkoły podstawowej

Powiększ obraz

Lekcje przeznaczone dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej nieco szerzej podejmują problematykę związaną z działalnością muzeum. Uczniowie dowiedzą się, po co powstają muzea i jak każdy z nas może badać przeszłość. Integralną częścią większości lekcji jest krótka wycieczka po ekspozycjach muzealnych.


Koszt lekcji muzealnej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to pięć złotych za jednego ucznia. Rezerwacji dokonywać można dzwoniąc na numer 16 621 54 37 lub pisząc na rezerwacja@muzeum.jaroslaw.pl

Zajęcia w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu są bezpłatne. Termin lekcji można zarezerwować telefoniczne (tel. 793 839 294) lub mailowo: zarzecze@muzeum.jaroslaw.pl

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Co to jest przeszłość?

Czas trwania: 15 minut + zwiedzanie muzeum ok. 20-30 minut

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest przeszłość, a także po co i w jaki sposób się ją bada. To idealna lekcja na pierwszą wizytę w muzeum! Podczas krótkich zajęć będzie można dowiedzieć się, co to są muzea i co można w nich robić. Uczniowie poznają słowo „zabytek” oraz obejrzą różne ich przykłady ze zbiorów jarosławskiego muzeum – począwszy od prawdziwych kości mamutów, poprzez prehistoryczne miecze i ozdoby, aż do drogocennych obrazów i mebli. Całość zajęć dopełni krótka wycieczka po muzeum!

Czy w Jarosławiu żyły mamuty?

Czas trwania: 20 minut + zwiedzanie muzeum

Odpowiedź na to bardzo ważne pytanie brzmi: TAK! Przed tysiącami lat, w okresie epoki lodowcowej, po jarosławskim rynku przechodziły prawdziwe mamuty oraz ogromne, włochate nosorożce. W naszym muzeum mamy na to dowody! Podczas zajęć wszyscy młodzi adepci paleontologii będą mogli obejrzeć kości prehistorycznych zwierząt, które odkryto w okolicach Jarosławia. Być może, uda się nawet zrobić sobie zdjęcie z kłem mamuta…

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Czas trwania: 60-90 minut łącznie ze zwiedzaniem muzeum i/lub miasta

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to kreatywne zajęcia, podczas których uczestnicy tworzą własne opowieści niesamowite, których bohaterami są tajemnicze postacie, takie jak Krakelura, Szylkret czy Atlant. To stworzenia wesołe, czy groźne? Małe czy ogromne? Gdzie żyją? Jakie mają problemy? Jak w ich rozwiązaniu mogą pomóc magiczne przedmioty, jak na przykład złoty pilaster czy biskwitowa lampeczka? Tego wszystkiego dowiemy się spacerując po muzealnej ekspozycji, która jest naturalnym środowiskiem występowania wielu fantastycznych zwierząt.

Opowieści z dawnego Jarosławia

Czas trwania: 20-30 minut + zwiedzanie muzeum

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest przeszłość, a także po co i w jaki sposób się ją bada. To idealna lekcja na pierwszą wizytę w muzeum! Podczas krótkich zajęć będzie można dowiedzieć się, co to Skąd złotnik Jan Ozimkowicz miał swój złoty dukat? Czy Walenty Kobyłka przewidywał przyszłość? Kim był Wilhelm Orsetti i jak pomogła mu rzepa krzepy? Jakie ziółka aptekarz Jan Samochwał przechowywał w swoim kolorowym albarello? Lekcja to niezwykły spacer po mieście, które przeżywa swój Złoty Wiek. Przewodnikami po ścieżkach wyobraźni są prawdziwi mieszkańcy XVII. wiecznego Jarosławia i pochodzące z epoki muzealia. Fikcja miesza się tu z historyczną prawdą, a uczestnicy mają za zadanie odróżnić je od siebie, poznając przy tym dzieje swojej małej ojczyzny.

Oferta lekcji muzealnych w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

W malarskiej pracowni

Czas trwania: 30 minut

Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Czym są barwy ciepłe i zimne? Co sprawia, że jedne obrazy wydają się wesołe, inne zaś smutne?  Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda jego pracownia oraz jakich narzędzi używa do tworzenia swoich prac. Uczestnicy przez chwilę poczują się jak prawdziwi artyści. Ubiorą strój malarza, wezmą w ręce paletę i pędzel, kredkami zaś pomalują portret hrabiny Magdaleny Morskiej. Starsze dzieci rozwiążą krzyżówkę z poznanych pojęć o malarstwie.

Tajemnice starego kufra / Czy szata zdobi człowieka?

Czas trwania: 30 minut

Lekcja dla wszystkich miłośników mody. Ubiór i moda są nieocenionym źródłem informacji o przeszłości, strukturze społeczeństwa i jego minionych obyczajach. W dawnych czasach ludzie wyglądali inaczej, ale też inaczej się poruszali, w odmienny sposób wyrażali swoją tożsamość narodową i status społeczny. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest moda? Jak ubierano się w czasach pierwszej właścicielki pałacu Magdaleny Dzieduszyckiej Morskiej? Czy ubiór miał znaczenie? Czym charakteryzuje się polski strój narodowy? Młodsze dzieci zobaczą elementy garderoby ukryte w starym kufrze. Uczestnicy udadzą się na ekspozycję, aby obejrzeć oryginalne grafiki modowe, zabytkowe elementy stroju damskiego oraz meble służące do przechowywania ubrań eksponowane w muzeum. Na koniec pokolorują kopie XIX- wiecznych grafik modowych i polski strój narodowy.

Moje muzeum

Czas trwania: 45-60 minut

Ideą zajęć jest zrozumienie, czym jest muzeum i jakie są jego zadania. Uczestnicy zapoznają się z takimi pojęciami, jak: dzieło sztuki, zabytek, kolekcja, muzealnik. Inspiracją będzie osoba Włodzimierza Dzieduszyckiego, pasjonata i kolekcjonera, twórcy Muzeum Przyrodniczego im. Dzieduszyckich we Lwowie, pierwszego muzeum przyrodniczego na ziemiach polskich. Na zajęciach, przy użyciu gotowych projektów wnętrz oraz różnorodnych eksponatów do wycinania, dzieci stworzą projekt własnego muzeum.

Ogród hrabiny Magdaleny Dzieduszyckiej Morskiej

Czas trwania: 45-60 minut
Zajęcia odbywają się w terenie!

Hrabina Morska wybrała malownicze tereny Zarzecza na swój dom. Urzekły ją stare dęby,  wiekowy drzewostan, oraz rzeka Mleczka płynąca nieopodal drewnianego dworku należącego do Morskich. Zainspirowana ogrodami Galicji stworzyła swój własny ogród w stylu angielskim. Kochała przyrodę, szczególnie kwiaty i drzewa. W czasie zajęć uczestnicy odbędą podróż do świata przyrody, aby poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów występujących w zarzeckim parku. Dowiedzą się, co sadziła Magdalena w swoim ogrodzie i jakie były jej ulubione kwiaty. Na koniec dzieci pokolorują kopie XIX-wiecznych bukietów ze zbiorów muzeum.

Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania niezwykłej lekcji zatytułowanej Śladami błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który ukrywał się w Zarzeczu wiosną i latem 1942 roku.

Zdarza się również, że niektóre lekcje prowadzą przedstawiciele rodziny Dzieduszyckich!