Kolejny koncert w Zarzeczu

Powiększ obraz

W minioną sobotę, 4 września 2021 roku odbył się kolejny recital klawesynowy w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Koncert z cyklu “Muzyka Dawna w Jarosławiu” współorganizowany był przez Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Województwo Podkarpackie przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.


Wystąpił włoski klawesynista Marco Vitale – urodzony w Palermo, obecnie mieszkający w Polsce. Od 2002 roku studiował w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Uzyskał tam dyplom w klasie organów Josa van der Kooya i tytuł Master in Early Music w klasie klawesynu Tona Koopmana. Jego działalność muzyczna zaprowadziła go do najbardziej uznanych sal i festiwali w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jest dyrektorem artystycznym orkiestry barokowej Contrasto Armonico, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki stylu włoskiego oraz barokowych oper przy użyciu historycznych instrumentów i praktyk wykonawczych. Oprócz występów z Contrasto Armonico prowadził kursy mistrzowskie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Występuje z Le Concert des Nations Jordiego Savalla.

Na prośbę organizatorów artysta przygotował program, który korespondować miał z miejscem, w którym został wykonany. W trakcie sobotniego koncertu zatem zabrzmiała muzyka, która królowała na eleganckich salonach monarchii Habsburgów (i nie tylko). Zebrani usłyszeli dzieła trzech wybitnych kompozytorów nazywanych “klasykami wiedeńskimi”: Franza Josepha Haydn’a, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena.