Serce w plecaku

Powiększ obraz

Już 11 września 2021 na ulicach Jarosławia rozegra się wielkie widowisko historyczne z udziałem profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Do działań włączą się również uczniowie jarosławskich szkół i przedstawiciele partnerów projektu zatytułowanego „Serce w plecaku”.

Ulice Jarosławia staną się wielką sceną, na której rozegra się pięć epizodów przedstawiających historyczne wydarzenia, począwszy od wymarszu pod wodzą kapitana Serafina Dobrzańskiego grupy młodych mieszkańców Jarosławia i okolic do Legionów Polskich, poprzez walki o Lwów i fragmenty Bitwy Warszawskiej, aż po radosny czas świętowania odzyskania utraconej wolności.

Celem projektu jest upamiętnienie wkładu mieszkańców ziemi jarosławskiej w odzyskanie i utrwalanie niepodległości, przedstawienie osób i istotnych wydarzeń, nie tylko z historii lokalnej, a także popularyzacja wiedzy na temat przedwojennego garnizonu Jarosław – jednego z czterech największych garnizonów wojskowych w Galicji.

Całość projektu wzbogacona będzie działaniami towarzyszącymi, na które złoży się między innymi przygotowanie wystawy plenerowej (możliwej do zobaczenia także w wersji elektronicznej na stronie muzeum) poświęconej dziejom Garnizonu Jarosław w latach 1918-1939 czy odsłonięcie muralu upamiętniającego mjr. Tadeusza Zielińskiego, zamordowanego w Katyniu oficera artylerii.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie “Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”. Partnerami projektu są Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, na terenie której odbędzie się piknik patriotyczny, podsumowujący rekonstrukcję.

Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

(Wyjątkowe zdjęcie obok przedstawia orkiestrę wojskową w nieistniejącym już dziś Domu Żołnierza w Jarosławiu)