Już jest! Długo oczekiwane wydawnictwo pt. „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” to obowiązkowa pozycja na półce i idealny prezent dla każdego miłośnika Jarosławia i jego historii, a także (rzecz oczywista) dla kolekcjonerów pocztówek.
Publikacja ta jest efektem długiej i żmudnej pracy wielu ludzi. Składa się ona z dwóch części – opracowania oraz albumu – i stanowi sama w sobie niezwykłą, obfitującą w szczegóły, bogatą ilustrację dla historii Jarosławia na przełomie wieków XIX i XX.
Opracowanie traktuje o historii samej pocztówki, a także konkretnie pocztówki na ziemiach polskich i pocztówki jarosławskiej. Zawiera także barwny opis technik wykonywania pocztówek oraz rozdziały poświęcone jarosławskim fotografom i oczywiście nakładcom.
Album to zbiór 918 reprodukcji unikatowych jarosławskich pocztówek i kart pocztowych wydawanych od końca XIX wieku do roku 1918, szczegółowo opisanych i skatalogowanych. Dla całości opracowane zostały indeksy osób oraz użytych nazw ulic i budynków (kamienic, willi, kościołów, szkół, gmachów użyteczności publicznej). Pocztówki ukazane na kartach albumu pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz z kolekcji prywatnych.
Stare pocztówki z widokami Jarosławia są nieocenionym źródłem historycznym, kopalnią wiedzy o epoce. Poczynając od samego ich wykonania w różnorodnych technikach i przy użyciu pomysłowych ozdobników, poprzez badanie widoków na nich umieszczonych, na których prześledzić można zachodzące w sylwecie urbanistycznej miasta zmiany (nawet w przypadku najdrobniejszych szczegółów architektonicznych), przeanalizować wygląd ulic, fasad, witryn sklepowych, aż po stronę verso, z której czerpać możemy niezliczone informacje o ówczesnych opiniach i światopoglądach, o więziach łączących nadawców i odbiorców korespondencji, o miejscach, gdzie docierała karta pocztowa z widokiem Jarosławia, o relacjach społecznych, a nawet kaligrafii, czy używanych zwrotach grzecznościowych. Ta szeroka analiza zbioru jarosławskich pocztówek daje możliwość odtworzenia niemal pełnego obrazu miasta i życia jego mieszkańców w omawianym okresie.
Wydawnictwo jako całość jest cennym ogniwem w łańcuchu publikacji traktujących o dziejach Jarosławia. Mamy zatem nadzieję, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających znawców tematu, pasjonatów historii miasta, kolekcjonerów kart pocztowych oraz wszystkich innych, którzy z jakiegoś powodu po nie sięgną.
Książka „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” dostępna jest w sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej.
Zapraszamy do zakupu!
Format: 240×300 mm
Ilość stron: 720.
Oprawa: twarda.
Cena: 200 zł.
Autorzy
Zofia Kostka-Bieńkowska, Wojciech Rybicki, Łukasz Zagrobelny
Współpraca
Jakub Baran, Piotr Boruta, Łukasz Borysiuk, Piotr Kaplita, Adriana Pobuta, Elżbieta Sieradzka, Katarzyna Szarek
Opracowanie redakcyjne i korekta tekstu
Emilia Rydzewska-Smaza
Skład, opracowanie graficzne
Łukasz Zagrobelny
Skorowidz rzeczowy
Adriana Pobuta
Skorowidz nazwisk
Piotr Kaplita
Źródła ilustracji
Zbiory Jacka Bazaka (sygnatura JB)
Zbiory Jerzego Czechowicza (sygnatura JC)
Zbiory Mirosława Miszczuka (sygnatura MM)
Zbiory Wojciecha Rybickiego (sygnatura WR)
Zbiory Bogusława Ryznera (sygnatura BR)
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich (sygnatura MJF/Arch)
ISBN 978-83-952768-4-2
Wydanie I