Dni Fredrowskie w Surochowie

Powiększ obraz

Rok 2023 ogłoszony został rokiem Aleksandra Fredry. 20 czerwca obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin tego wybitnego komediopisarza. Nie można wskazać lepszego miejsca do świętowania tej rocznicy, niż podjarosławski Surochów, w którym Aleksander Fredro przyszedł na świat. Z tej okazji Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Aleksandra Fredry w Surochowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego organizują Dni Fredrowskie, które odbędą się 18-19 czerwca w Surochowie.

W niedzielę 18 czerwca w wiekowym parku, w którym stał niegdyś dwór Fredrów, odbędą się występy uczniów surochowskiej szkoły, którzy zaprezentują wybrane dzieła patrona ich placówki. Następnie wystąpi uznany Teatr Fredreum z Przemyśla wystawiając spektakl „Miłość po fredrowsku”. Dzień zakończy się koncertem muzyków związanych ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu, którzy zaprezentują przygotowany specjalnie na tę okazję program utworów dawnych i tradycyjnych, pochodzących między innymi ze śpiewnika Wacława z Oleska, z którego Aleksander Fredro zaczerpnął wykonywany
w „Zemście” utwór „Oj kot!”.  

W poniedziałek 19 czerwca na terenie szkoły w Surochowie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na inscenizację bajek A. Fredry. Bartosz Gałązka wygłosi wykład mający przybliżyć realia życia jakie panowały w XIX wieku na tych terenach. Powstaną również tymczasowe, kreatywne stoiska i ekspozycje poświęcone Aleksandrowi Fredrze i jego czasom, których celem jest angażowanie dzieci do różnorakich działań. Uczniowie będą mieli możliwość zapoznać się z kulturą szlachecką prezentowaną przez zaproszone grupy rekonstrukcyjne, pomalować własnoręcznie kopie dawnych kafli piecowych, spróbować sił w pisaniu prostych wierszy czy skosztować historycznych dań regionu.

Całość wydarzenia odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.