W imieniu Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas mamy zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję „Wokół kolekcjonerskich pasji Dzieduszyckich”, która odbędzie się 30 września 2022 roku w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Jej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z niezwykłą postacią Włodzimierza Dzieduszyckiego – innowatora społecznego, przyrodnika, mecenasa sztuki i nauki, kolekcjonera – którego 200. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w 2025 roku.
Włodzimierz Dzieduszycki przełamywał schematy epoki. Swoimi inicjatywami wybiegał daleko w przyszłość, budował mosty i porozumienie pomiędzy różnymi religiami, narodami i grupami społecznymi. Jednym z pól jego działalności było rozbudowanie odziedziczonej po rodzicach Biblioteki Poturzyckiej i udostępnienie jej zbiorów czytelnikom.
Tegoroczna konferencja przedstawi wyniki badań na temat jednej z najlepszych bibliotek humanistycznych Lwowa. Naukowymi dociekaniami podzielą się badacze z Polski i Ukrainy, historycy i eksperci w dziedzinie archiwistyki i kultury. Jednym z wątków konferencji będzie dyskusja o współczesnych inspiracjach czerpanych ze szlachetnej pasji Włodzimierza.
Uczestnicy konferencji będą mogli także zapoznać się z multimedialnymi relacjami z prac konserwatorskich prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich przy lwowskich zabytkach: dziesięciu ksiąg z Biblioteki Poturzyckiej znajdujących się w zbiorach Państwowego Przyrodniczego Muzeum NAN Ukrainy, renesansowej rzeźby„Chrzest Chrystusa” zdobiącej elewację kamienicy Szolc-Wolfowiczów na Rynku i nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim.
Konferencji będzie towarzyszył koncert, na którym zostanie wykonany Polonez nr 4, op. 34 skomponowany i ofiarowany Włodzimierzowi Dzieduszyckiemu przez Gustawa Friemana w 1877 roku.