Zapraszamy na “Spacer po Jarosławiu”

Powiększ obraz

W której z jarosławskich aptek można zobaczyć 150-letnie popiersie Sokratesa? Skąd w Jarosławiu w XIX wieku wyruszały dyliżanse pocztowe? Które kamienice wciąż zdobią niezwykłe secesyjne malowidła? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z cyklu filmów „Spacer po Jarosławiu” na kanale Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w serwisie YouTube.

Każdy odcinek programu opowiada o wybranym miejscu na mapie Jarosławia przełomu XIX i XX wieku. Z filmów można dowiedzieć się, jak zmieniło się miasto przez ostatnie 120 lat i poznać różne ciekawostki o jarosławskich zabytkach. Na nagraniach można podejrzeć także miejsca, do których zwykle nie ma wstępu, takie jak wnętrza zabytkowych kamienic czy zakamarki muzealnych magazynów.

Od momentu publikacji pierwszego odcinka, filmy cieszą się ogromnym zainteresowaniem w serwisie YouTube oraz mediach społecznościowych. Skala tej reakcji zaskoczyła nawet samych muzealników. „Bardzo się cieszymy z tak entuzjastycznego przyjęcia naszych filmów. Mam nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak największego grona mieszkańców i miłośników Jarosławia, którzy często nie zdają sobie sprawy, jakie skarby mają tuż przed oczami” – mówi Konrad Sawiński, p. o. Dyrektora jarosławskiego Muzeum.

Pomysł na cykl zrodził się podczas przygotowywania wystawy czasowej „Pozdrowienie z Jarosławia”, która opowiada o mieście w ostatnich latach zaboru austriackiego. Filmy zostały zrealizowane jesienią ubiegłego roku w ramach odbywającego się wówczas jarosławskiego festiwalu historycznego “Trzy Bramy”. Prace dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra – edycja 2022. Koordynatorem projektu jest Piotr Kaplita.

Wszystkie filmy można obejrzeć tutaj.