Przewodnik o Zarzeczu nagrodzony w ogólnopolskim konkursie historycznym!

Nagrodę Specjalną w prestiżowym konkursie Wydarzenie Historyczne Roku otrzymał przewodnik „Zarzecze. Siedlisko idealne”. To publikacja opowiadająca o niezwykłym miejscu, stworzonym przed ponad 200 laty przez Magdalenę Morską, który do tej pory zachwyca swą urodą. Oprócz informacji o pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, czytelnicy mogą tam znaleźć  ciekawostki o innych zabytkach kultury ziemiańskiej z okolic Jarosławia i Przeworska. Autorką przewodnika, składającego się z 20. rozdziałów, jest Adriana Pobuta, na co dzień pracująca w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Oprócz przewodnika poświęconego kulturze ziemiańskiej z okolic Jarosławia, Główny Inwentaryzator jarosławskiego Muzeum napisała również ciepło przyjęte opracowania o Jarosławiu: „Jarosław (nie) do poznania” oraz „Do zobaczenia w Jarosławiu!”. Przewodnik powstał w ramach projektu Zarzecze – siedlisko idealne , zrealizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Warto dodać, że obecnie w pałacu w Zarzeczu mieści się gminne Centrum Kultury oraz Muzeum Dzieduszyckich, które stanowi oddział jarosławskiego muzeum.

W tym roku w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, zwycięzcami zostały:  otwarcie muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny” prezentowana na Zamku Królewskim na Wawelu oraz gra edukacyjna „Gra szyfrów” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wyniki ogłoszono w Warszawie 22 czerwca.

Przewodnik „Zarzecze. Siedlisko idealne” można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.izbapamieci.org.pl