Podkarpacki Szlak Filmowy w Muzeum w Jarosławiu

Powiększ obrazFotografia barwna. Mężczyzna i kobieta podziwiają planszę wystawy plenerowej. Widoczny tytuł: "Sam Spiegel Jarosław-Hollywood. O starych kinach w Jarosławiu". Po bokach fotografii osoby robiące zdjęcia scenie.

4-6 sierpnia Jarosław i okolice gościły Podkarpacki Szlak Filmowy! Inicjatywa ta, realizowana od 2020 roku przez Podkarpacką Komisję Filmową, ma na celu edukację filmową, popularyzowanie kinematografii, twórców filmowych, dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z powstałymi w regionie produkcjami. Jednym z współorganizatorów wydarzenia było także Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich!

Trzy dni Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu wypełniły plenerowe i kinowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, spacery śladem historycznych produkcji oraz koncert muzyki żydowskiej.

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 sierpnia, w naszym Muzeum działało “Atelier fotograficzne z dawnych lat”, w którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. W sobotę 5 sierpnia kamienica Orsettich gościła oficjalne otwarcie PSF oraz uroczysty bankiet. Wśród wielu zacnych Gości znaleźli się m. in. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus oraz Adam Spiegel – syn słynnego producenta filmowego rodem z Jarosławia Sama Spiegla. W niedzielę, 6 sierpnia, Adam Spiegel z żoną Charlotte zwiedzili nasze Muzeum oraz odwiedzili z nami miejsca w Jarosławiu związane z rodziną Spieglów.