Piknik – spotkanie z żywą historią w Pruchniku

Powiększ obrazFotografia barwna. Wybrukowany rynek małego miasteczka, dookoła placu niskie domy murowane i drewniane. Na placu stoiska, przy których tłoczą się ludzie. Brodaty mężczyzna pokazuje dzieciom niebieską tarczę.

W sobotę, 16 września, Pruchnik gościł ostatni w tym roku piknik z cyklu “Muzeum Dostępne”, zorganizowany przez nasze Muzeum. Piękny pruchnicki rynek zamienił się w scenerię dla pojedynków na miecze, szable i rapiery. W podcieniach można było spotkać bardów grających na dawnych instrumentach. Ogromną popularnością cieszyło się stoisko kata rodem z Jarosławia, który chętnie przyuczał chętnych do swego mrocznego zawodu. Nie zabrakło również warsztatów malowania kafli piecowych (wzorowanych na kaflach ze słynnego renesansowego pieca z Hawłowic koło Pruchnika) oraz wykonywania pocztówek. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niezwykłym spotkaniu z żywą historią!

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu “Muzeum Dostępne – cykl warsztatów o Złotym Wieku Jarosławia”, który realizowany jest w ramach programu “Kultura Dostępna”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fotografie: A. Garbacz, K. Sawiński / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich