Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie styczniowe i jego tradycje – konferencja naukowa i koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W sobotę i niedzielę, 30 września i 1 października 2023 Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyła się konferencja naukowa i koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wydarzenie oficjalnie zakończyło realizowany przez nasze Muzeum projekt „Ballada o Złotym Oddziale”, który został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Na sobotniej i niedzielnej sesji można było posłuchać ciekawych wykładów przypominających dzieje powstania styczniowego na ziemi jarosławskiej, a także innych epizodów walk narodów dawnej Rzeczypospolitej przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W roli prelegentów wystąpili Zofia Kostka-Bieńkowska i Rafał Kolano z naszego Muzeum oraz Adam Świątek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na niedzielnym koncercie zabrzmiały zapomniane pieśni powstania styczniowego w wykonaniu muzyków z C.K. Kapeli. Dziękujemy wszystkim za udział!

Projekt „Ballada o Złotym Oddziale” wsparło także Nadleśnictwo Jarosław.