Po kilku miesiącach spędzonych w pracowniach konserwatorskich do naszego Muzeum powróciły meble, które na co dzień stanowią wyposażenie Wielkiej Izby – najpiękniejszej i najbardziej reprezentacyjnej sali w kamienicy Orsettich. Oficjalne otwarcie odświeżonej ekspozycji odbędzie się w czwartek, 22 grudnia, o godzinie 12:00. Serdecznie zapraszamy!
Nasze Muzeum przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz piąty z rzędu realizowało w tym roku zakrojony na szeroką skalę projekt konserwatorski. Tym razem poddano konserwacji aż 13 obiektów: stoły, krzesła, renesansowe skrzynie, szafkę gdańską, szafę elbląską i dwa niewielkie, ale misternie zdobione sepety, czyli przenośne mebelki z szufladkami, służące do przechowywania biżuterii i innych kosztowności. Starsza ze skrzynek została wykonana w 2. połowie XVI wieku we Włoszech, prawdopodobnie w Mediolanie. Fronty szufladek są dekorowane przedstawieniami widoków renesansowego miasta, wykonanymi techniką intarsji – mozaiki złożonej z różnokolorowych fragmentów drewna. Drugi sepet jest ozdobiony masą perłową oraz złoconymi ornamentami.
Obok mebli, które do tej pory upiększały ekspozycję muzealną w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich, konserwacji poddano także trzy unikalne jarosławskie lady cechowe – skrzynie-skarbczyki służące do przechowywania najcenniejszych dokumentów, pieniędzy i innych przedmiotów związanych z działalnością cechów rzemieślniczych. Dwie z nich zostały dekorowane polichromiami – malowidłami o tematyce sakralnej. Najbardziej okazała lada, skarbczyk jarosławskich rzeźników, posiada wieko zwieńczone rzeźbą leżącego lwa. Dzięki wykonanej konserwacji narracja na wystawie mogła być rozbudowana o dodatkowe treści związane ze „złotym wiekiem” miasta oraz działalnością jarosławskich rzemieślników.
Po powrocie odnowionych mebli na ekspozycję, Wielka Izba kamienicy Orsettich odzyskała swój dawny blask. Odnowienie wyposażenia najbardziej reprezentacyjnej sali ekspozycyjnej stanowi ważny punkt przygotowań do jubileuszu 100-lecia działalności naszego Muzeum, które przypadać będzie w 2025 roku.
To już kolejny projekt realizowany przez placówkę dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. W ostatnich latach Muzeum poddało konserwacji kilkadziesiąt obiektów, stanowiących oryginalne wyposażenie XIX-wiecznego pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu koło Przeworska. Odnowione meble można oglądać w mieszczącym się w dawnej rezydencji Muzeum Dzieduszyckich, które jest oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Konserwację przeszedł także komplet eleganckich mebli w tzw. stylu Makarta, wykonanych w Wiedniu w 1880 roku. Inkrustowane masą perłową oraz mosiężnymi żyłkami obiekty można oglądać w Saloniku Eklektycznym naszego Muzeum.
Tekst: Adriana Pobuta / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich