Zapraszamy na niezwykłą podróż w świat majestatycznych koni arabskich! Już od 18 sierpnia w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, jednej z najpiękniejszych wiejskich rezydencji na Podkarpaciu, będzie można podziwiać wyjątkową wystawę fotografii zatytułowaną „Z garści wiatru”. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 sierpnia o godzinie 17:00 na parterze pałacu.
Fotografie koni wykonał znakomity artysta – fotografik Mariusz Wideryński, członek ZPAF i ZAiKS, nauczyciel akademicki, profesor sztuki na ASP w Warszawie, który konie arabskie fotografuje od ponad 25 lat. Chociaż z wykształcenia jest geologiem, to już od wielu lat całkowicie oddał się swojej miłości do fotografii, która stała się nie tylko pasją, ale także sposobem na życie.
Pierwsze doświadczenie w fotografii koni M. Wideryński zdobył w Stadninie Koni Białka (k. Krasnegostawu). W tamtym czasie tylko nieliczni fotograficy byli dopuszczeni do fotografowania arabów. Tak rozpoczęła się jego przygoda z fotografią tych majestatycznych zwierząt: „Wtedy zrozumiałem dlaczego konie arabskie to arystokracja, i czemu nazywają je dzieci wiatru”. Kiedy biegną w pełnym cwale, ma się wrażenie jakby nie dotykały ziemi, wyglądają, jakby płynęły unosząc się w powietrzu… .”– wspomina M. Wideryński.
Na fotografiach zobaczymy piękno koni arabskich, jednej z najstarszych ras koni, którą wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Araby uchodzą za wzór szlachetności i doskonałości. Mają harmonijne proporcje ciała, łabędzią szyje, duże mądre oczy i wyraźnie zaznaczone chrapy. „Mimo, że są przyjazne i chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem, Araby pozostają dzikie i nieprzewidywalne” – dodaje M. Wideryński. To właśnie ta ich dzikość i szlachetność sprawiają, że są one tak fascynujące i budzące respekt.
Tytuł wystawy „Z garści wiatru” odnosi się do jednej z legend, która podaje, że Bóg stworzył konia arabskiego z garści południowego wiatru, formując go w zwierzę stworzone do lotu, choć bez skrzydeł. Na zdjęciach M. Wideryńskiego będziemy podziwiać konie w ich dynamice, emanującej ruchem nieujarzmionej wolności i nieokiełznanej swobody.
Warto dodać, że wystawa jest częścią większego eseju fotograficznego zatytułowanego „Po prostu araby”, nad którym artysta fotografik pracuje już wiele lat. Nie tak dawno 70 prac z tego projektu mogliśmy oglądać w Muzeum-Zamku w Łańcucie. W pałacu w Zarzeczu zostanie zaprezentowanych 20 fotografii koni arabskich. Wystawa jest dedykowana Stadninie Koni Michałów, która we wrześniu tego roku obchodzi swoje 70. lecie!
Prezentacja fotografii będzie dobrą okazją do pokazania niezwykłego dzieła ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, które doskonale wpisuje się w tematykę wystawy. Przez kilka pierwszych dni ekspozycji będzie w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu będzie można obejrzeć akwarelę „Pachołek z luzakiem” autorstwa Juliusza Kossaka.
„Temat koni od zawsze fascynował artystów. Juliusz Kossak, ceniony malarz XIX wieku, był jednym z najwybitniejszych artystów specjalizujących się w malowaniu koni arabskich. Był również przyjacielem rodziny Dzieduszyckich. Chętnie portretował ich konie arabskie”– dodaje Katarzyna Szarek – historyk sztuki i zarazem kurator wystawy.
Pokaz zdjęć upamiętnia również ród Dzieduszyckich, którzy byli znakomitymi hodowcami i znawcami koni arabskich czystej krwi. Pochodzące z ich majątków z Jarczowiec i Jezupola araby zajmują kluczowe miejsca w historii koni arabskich. „Wiele współczesnych koni arabskich, które spotykamy dzisiaj na całym świecie, ma swoje korzenie w linii hodowlanej jarczowieckich lub jezupolskich klaczy” – przypomina Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński. Funkcjonujące w pałacu w Zarzeczu Muzeum Dzieduszyckich jest oddziałem jarosławskiej placówki.
Wystawa “Z Garści Wiatru” jest rezultatem współpracy Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Gminy Zarzecze oraz Centrum Kultury w Zarzeczu. Ekspozycja potrwa od 18 sierpnia do 1 października 2023 roku.