Ponad 200 uczniów wysłuchało opowieści o powstaniu styczniowym

W ostatnią środę i czwartek Muzeum zorganizowało wyjazdowe i stacjonarne lekcje muzealne o powstaniu styczniowym. Niezwykłe zajęcia przeprowadzili rekonstruktorzy z 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863 z Rzeszowa. Wydarzenia odbyły się w ramach projektu „Ballada o Złotym Oddziale”, który został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

W środę, 27 września, Piotr Kaplita i rekonstruktorzy odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Makowisku , Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Wietlinie oraz Szkołę Podstawową im. Aleksandra Fredry w Surochowie. Z kolei w czwartek, 28 września, w zabytkowych wnętrzach kamienicy Orsettich o wydarzeniach sprzed 160 lat wysłuchali uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Oprócz wysłuchania opowieści o wybuchu i przebiegu powstania, można było zobaczyć, jak wyglądali i jaką bronią walczyli uczestnicy tego największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego. Nie zabrakło także informacji o powstańcach styczniowych z ziemi jarosławskiej.

Dziękujemy!