W niedzielne popołudnie, 28 maja 2023 roku, w parku w Zarzeczu odbył się wyjątkowy pokaz mody damskiej i męskiej z XIX i początku XX wieku. Wydarzenie zorganizowane było przez Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, Wójta Gminy Zarzecze, oraz Centrum Kultury w Zarzeczu.
Uroczystość rozpoczął Konrad Sawiński – dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, oraz oddziału Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, który przywitał wszystkich obecnych. Towarzyszyli mu pracownicy muzeum, Piotr Prymon – kierownik oddziału, oraz Katarzyna Szarek – historyk sztuki. Następnie głos zabrał były wójt Gminy Zarzecze –Wiesław Kubicki, oraz obecny wójt – Tomasz Bury.
Po wygłoszonych mowach i powitaniach rozpoczęła się prezentacja ubiorów w wykonaniu przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Pod przewodnictwem Andrzeja Kaweckiego – prezesa stowarzyszenia, panie i panowie zaprezentowali ponad 30 kreacji modowych. Prowadzący przedstawiał każdą postać opowiadając ciekawostki z jej życia. Mogliśmy zobaczyć suknie Marii Konopnickiej, hrabiny Teresy Stadnickiej oraz frak malarza Władysława Czachórskiego, poznając najważniejsze epizody ich życia. Wyjątkowymi momentem pokazu było przywołanie cesarzowej Austrii i królowej Węgier – Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi, oraz księżnej Marceliny Czartoryskiej, których styl miał duży wpływ na ówczesną modę.
Dzięki starannej pracy krawcowej – Krystyny Cynkar, każdy prezentowany strój był wiernym odzwierciedleniem oryginalnych wzorów i technik szycia, również w szczegółach takich jak koronki, krynoliny, rękawiczki czy parasolki.
Unikalnym elementem pokazu była premiera czterech sukien. Jedna z nich inspirowana była kreacją hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu w Zarzeczu, co stanowiło dodatkowy walor wydarzenia, osadzając je w lokalnym kontekście. To właśnie postać hrabiny stała się inspiracją do zorganizowania w Zarzeczu pokazu mody dawnej.
Na pokaz mody męskiej złożyła się prezentacja eleganckich fraków, garniturów i cylindrów takich postaci jak: hrabia Wiktor Jan Czarnecki, prawnik, historyk żyjący na przełomie wieków XIX i XX, czy Władysław Ludwik Beksiński, polski dwudziestowieczny inżynier i architekt. Prezentowano stroje zarówno na okazje formalne, jak i codzienne spotkania towarzyskie . Dbałość o szczegóły była widoczna we wszystkich elementach strojów męskich, od wysokich kołnierzy do wytwornych muszek i eleganckich spinek do mankietów.
Pokaz mody damskiej i męskiej: „Na balu, z wizytą i na salonach” stanowił nie tylko atrakcję dla widzów, ale był również okazją do przyjrzenia się historycznym strojom i kontekstom kulturowym, w których je noszono. Była to również wspaniała okazja do podziwiania elegancji i przepychu, jakie towarzyszyły modzie damskiej i męskiej w tamtych czasach.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony miłośników historii, jak i osób zainteresowanych modą.
Tekst: Katarzyna Szarek / Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu
Zdjęcia: Krzysztof Peszko