Obrona Lwowa w 1918 roku według kapitana Stanisława Petrego- relacja z promocji książek

13 lipca w naszym Muzeum odbyło się spotkanie połączone z promocją dwóch niezwykłych opracowań kpt. Stanisława Petrego (1885-1943), poświęconych obronie Lwowa w 1918 roku: „Lwów 1918. Bitwa o Dworzec Główny” oraz „Naczelna Komenda Wojsk Polskich we Lwowie”. Obie publikacje ukazały się nakładem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników historii, na czele z przedstawicielami rodziny Petry – potomkami autora książek.

Kpt. Stanisław Petry (1885 – 1943) w czasie walk listopadowych 1918 r. był członkiem I Załogi Szkoły Sienkiewicza, a następnie zastępcą dowódcy kompani broniącej Kulparkowa – dzielnicy Lwowa. Na podstawie relacji uczestników i wielu niezachowanych dziś źródeł polskich i ukraińskich, w okresie 20-lecia międzywojennego autor opisał działania obrońców podczas zmagań polsko-ukraińskich we Lwowie w 1918 r.

Pomimo prób publikacji książek niedługo po ich powstaniu, przeleżały one kilkadziesiąt lat w archiwach. Dopiero w ostatnich latach te unikalne źródła historyczne zostały odnalezione i opracowane. Dzięki ich wydaniu przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej historycy i pasjonaci będą mogli poznać nieznane wcześniej aspekty jednego z najgłośniejszych wydarzeń okresu walk o granice odradzającej się Polski.

Spotkanie poprowadził Lucjan Fac – kierownika Działu Historii Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. O książkach kpt. Stanisława Petrego opowiedzieli wybitni historycy Andrzej Chmielarz i Zbigniew Moszumański. Spotkanie zaszczycił obecnością także Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, rzeszowski historyk Jerzy Majka, a także Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Szczególnie ważny był liczny udział rodziny kpt. Stanisława Petrego, na czele z wnukiem Tomaszem Petry.

Tekst i zdjęcia: ES