Konferencja naukowa: “Wokół etnograficznych pasji Dzieduszyckich”

21-22 września 2023 r. w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyła się kolejna konferencja zorganizowana w ramach obchodów 200 – lecia urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego, wybitnego ziemianina, przyrodnika, mecenasa sztuki i nauki, folklorysty i polityka. Wydarzenie wpisało się również w obchody 15. rocznicy otwarcia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

W pierwszym dniu konferencji uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem ks. abp Józefa Michalika w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Zarzeczu. Po mszy w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Wspólne dziedzictwo – wspólna pamięć”, która opowiada o pracach konserwatorskich prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przy cennych lwowskich zabytkach.

W piątek, 22 września, zarzecka rezydencja gościła konferencję naukową “Wokół etnograficznych pasji Dzieduszyckich”. Podczas ciekawych referatów wybitni badacze z Francji, Polski i Ukrainy podzielili się badaniami na temat dziedzictwa Dzieduszyckich, skupiając się na aspektach etnograficznych i kulturowych. Wydarzenia zakończył koncert zespołu CK. Kapela. W konferencji wzięli udział m. in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki, przedstawiciele władz samorządowych i licznych instytucji kultury oraz członkowie rodziny Dzieduszyckich.

Fotografie: Katarzyna Szarek / Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu