Kolejny koncert z cyklu

Powiększ obraz

W minioną sobotę, 19 marca 2021 roku odbył się kolejny koncert z cyklu “Muzyka dawna w Jarosławiu”.

W renesansowym lamusie w Hawłowicach Górnych, w którym znajdują się między innymi najstarsze na Podkarpaciu malowidła ścienne o tematyce świeckiej, prawdopodobnie po raz pierwszy od ponad 300 lat znów zabrzmiały dźwięki muzyki.

Obiekt powstał w 2 połowie XV wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela tej wsi, podstolego przemyskiego Aleksandra Próchnickiego herbu Korczak, jako prosta wieża mieszkalna, o co najmniej dwóch kondygnacjach nadziemnych. W okresie renesansu wieża została zmodernizowana i zapewne nieco rozbudowana przez kolejnego właściciela Stanisława Broniowskiego herbu Tarnawa. W związku z budową w pierwszej połowie XVIII w. nowego dworu, stary dwór zaczął pełnić funkcję gospodarczą. W późniejszym okresie rozebrano piętro. Dzisiejszą formę obiekt uzyskał w wieku XIX.

Obecnie jego właścicielem jest profesor Marian Wolski. W lamusie urządzona jest wystawa. Trwają też prace zmierzające do rekonstrukcji renesansowego pieca kaflowego. Będzie to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.

Na koncercie zaproszeni artyści wykonali program “O okrutna w niezbędna miłości!” przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Zagrane na historycznym instrumencie zabrzmiały utwory z epoki na lutnię (Jan Kiernicki) i głos (Maria Klich). Program opracowany został w oparciu o Tabulaturę Krakowską stanowiącą zbiór najpopularniejszych w XVI. wiecznej Rzeczypospolitej utworów lutniowych. Zebrani usłyszeli kompozycje Jacquesa Arcadelta, Philippe’a Verdelot, Orlando di Lasso, Pierre’a Sandrin, Jacqueta de Berchem.

Koncert był współorganizowany przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Województwo Podkarpackie przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Transmisja z wydarzenia dostępna jest nadal pod poniższym linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=Oe5IulKGZhs