Rozpoczął się kolejny, IV etap prac konserwatorskich obiektów pochodzących z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Oddane do konserwacji eksponaty stanowiły pierwotne wyposażenie zarzeckiego pałacu – jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych Podkarpacia. Od XIX wieku mieściła się tu siedziba rodu Dzieduszyckich, zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji.
W ramach czwartego etapu prac, odnowionych zostanie 6 obiektów pochodzących z I poł. XIX w.: dwa stoły, sekretarzyk, toaletka (gotowalnia), kosz na papiery oraz drewniana spluwaczka, które można oglądać na stałej ekspozycji muzeum. Oprócz swojej wysokiej wartości artystycznej, mają one także znaczenie historyczne jako własność hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki rezydencji.
W 1947 roku ocalałe meble pochodzące z pałacu przekazano do Muzeum w Jarosławiu. W 2008 roku w dawnej arystokratycznej rezydencji otwarto Muzeum Dzieduszyckich. Zabytkowe meble powróciły wówczas na swoje pierwotne miejsce i od tamtej pory są eksponowane w odrestaurowanych wnętrzach zarzeckiego pałacu.
Projekt „Konserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu – etap IV” jest kontynuacją prac konserwatorskich rozpoczętych w 2018 roku i prowadzonych w kolejnych latach. Celem tych działań jest przywrócenie meblom zarzeckiego pałacu dawnej świetności i blasku. Dzięki kompleksowej konserwacji wyposażenia rezydencji, zwiedzający muzeum mogą przenieść się w czasie i poznać historię pałacu oraz jego mieszkańców.
Wszystkie etapy konserwacji mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych muzeum.
Planowane zakończenie czwartego etapu prac jest przewidziane na grudzień bieżącego roku.
Tekst i grafiki: Katarzyna Szarek