Wystawa o Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie!

Od piątku, 2 września, przez kolejne 2 tygodnie, w holu Urzędu Marszałkowskiego przy al. Ł. Cieplińskiego w Rzeszowie można oglądać wystawę planszową poświęconą Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Ekspozycja, przygotowana przez zespół Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, w przystępny sposób przybliża historię pałacu oraz ukazuje jego największe atrakcje.

Siedziba Muzeum Dzieduszyckich znajduje się w dawnej rezydencji arystokratycznych rodów Morskich i Dzieduszyckich, na malowniczym wzgórzu, porośniętym kilkusetletnimi drzewami. Pałac w stylu klasycystycznym z efektowną rotundą w narożu został wzniesiony w latach 1807-1818 według projektów Christiana Piotra Aignera – jednego z najwybitniejszych architektów tamtej epoki. Rezydencja słynęła ze swoich eleganckich wnętrz, osobiście zaprojektowanych przez jej pierwszą właścicielkę – hrabinę Magdalenę z Dzieduszyckich Morską. Po dwóch wiekach, meble, obrazy i wiele innych oryginalnych elementów wyposażenia w dalszym ciągu można oglądać w mieszczącym się w pałacu Muzeum Dzieduszyckich. W ostatnich latach większość eksponatów przeszła kompleksową renowację, dzięki której luksusowe wnętrza wyglądają, jakby dopiero co opuścili je ich mieszkańcy.

Tekst: ES / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Wszystkie plansze wystawy znajdą Państwo poniżej: