Wyjątkowy koncert w jarosławskiej cerkwi

W najbliższy poniedziałek, 3 października o godz. 18:00 w Cerkwi Greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu odbędzie się koncert charytatywny Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody. Koncert jest częścią trasy koncertowej, podczas której artyści zbierają fundusze na potrzeby ofiar agresji rosyjskiej i kultury ukraińskiej. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!

Bandura – siostra lutni – to instrument stanowiący jeden z symboli Ukrainy, który – jako taki – zakazany był w czasach stalinowskich. Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody jest najstarszym zespołem Ukrainy, działającym od ponad 100 lat. Jej początki sięgają 1918 roku. Od 2009 roku kapelą kieruje Jurij Kuracz. Zespół liczy ponad 50 zawodowych muzyków. Kapela wykonuje utwory tradycyjne i w stylu tradycyjnym, ale nie stroni też od brawurowych aranżacji współczesnej muzyki ukraińskiej.

Długoletnia współpraca Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z Parafią Greckokatolicką pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu jest związana z niezwykłym eksponatem muzealnym – cudowną ikoną Brama Miłosierdzia. Ikona, przekazana na własność naszego Muzeum w latach 70. XX wieku, po remoncie cerkwi, w 1993 roku wróciła do świątyni jako bezterminowy depozyt.