Trzy Bramy – Jarosławski Festiwal Historyczny

Powiększ obraz

Z przyjemnością informujemy, że już niedługo, na mapie jarosławskich wydarzeń kulturalnych zagości nowa inicjatywa – „Trzy Bramy – Jarosławski Festiwal Historyczny”.

Wydarzenie potrwa od 16 września do 2 października 2022 r. i obejmuje cykl weekendowych popularno-naukowych wykładów, warsztaty gwary lwowskiej, jidysz i kaligrafii, a także spacer śladami jarosławskiej secesji. Dodatkowo, festiwalowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana wystawa plenerowa. Wydarzenie zakończy koncert C.k. Kapeli zatytułowany „Walc, sztajer, kołomyjka”. Wstęp na wykłady i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Celem festiwalu jest upowszechnianie wiedzy historycznej w jej wymiarze lokalnym, zakorzenionym w historii Polski. W swej warstwie merytorycznej pierwsza edycja festiwalu skupiać się będzie na czasach przełomu XIX i XX wieku. Był to jeden z najważniejszych okresów w dziejach Jarosławia, który przeżył wówczas wielki „bum rozwojowy”. Okres ten zbiega się w czasie z rozkwitem takiej formy komunikacji, jaką była pocztówka.

Postanowiliśmy zgłębić ten temat i poszerzyć spektrum zainteresowań na różnorodne konteksty, które wiążą się ze światem zastygłym na dawnych pocztówkach i są przez nie ewokowane. Są to zarówno zagadnienia ogólniejsze, polityczne, zagadnienia kulturalne, ale też te związane z codziennością mieszkańców Jarosławia przełomu XIX i XX wieku.

Celowo mówimy tu o „mieszkańcach Jarosławia” nie zaś po prostu o „jarosławianach”. Takie przesunięcie akcentu pozwala nam dostrzec niezwykłą, wielonarodową społeczność złożoną z Polaków, Rusinów, Żydów, ale też z rekrutów i oficerów ze wszystkich stron ówczesnego cesarstwa austro-węgierskiego, którzy przybywali do ulokowanego w mieście garnizonu.

Karty pisane w języku niemieckim, pobudzają do stawiania pytań o relacje Polaków do władz zaborczych. Opisy koszarowego życia (również po czesku czy węgiersku) pozwalają pytać o rolę garnizonu w rozwoju miasta i o żołnierską codzienność w przededniu i w trakcie Wielkiej Wojny. „Odkrytki” zapisane „tajemniczym znaczkami” przywołują na myśl społeczność żydowską, niegdyś nieodłącznie związaną z miastem. W ramach festiwalu dowiemy się również co robił w Jarosławiu noblista, Henryk Sienkiewicz, twórca nazwy „pocztówka”?


Nazwa wydarzenia nawiązuje do trzech historycznych bram miasta.

Realizacja festiwalu możliwa jest dzięki otrzymaniu przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dotacji w ramach programu Muzeum Historii Polski – „Patriotyzm Jutra”. Materiały do pobrania zamieszczone na stronie dostępne są na wolnej licencji CC BY-SA.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem festiwalu, uwzględniającym wykłady oraz wydarzenia towarzyszące.