Powstał przewodnik o Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Powiększ obraz

Rosnący katalog publikacji wydanych przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich powiększył się o nową pozycję – przewodnik po ekspozycji Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Instytucja mieści się w klasycystycznym pałacu, wzniesionym ponad 200 lat temu z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego.

Twórczyni pałacu inspiracji szukała między innymi w podróżach. Dziś jej dzieło, będące ozdobą nie tylko Zarzecza, zabiera odwiedzających w ciekawą podróż w głąb historii pisanej losami nietuzinkowych postaci i związanych z nimi miejsc.

W odrestaurowanych z pietyzmem, smakiem i dbałością o detal wnętrzach prezentowana jest ocalała część oryginalnego wyposażenia pałacu: eleganckie meble, rzeźby, wazy, grafiki i rysunki – zarówno te przywiezione z licznych podróży, jak i będące dziełem Magdaleny.

Te ostatnie, ukazując wnętrza pałacu z okresu jego świetności, pozwoliły na możliwie najwierniejsze odtworzenie wyglądu poszczególnych pomieszczeń. Uczyniło to Zarzecze jednym z tych wyjątkowych miejsc, które pozwalają zwiedzającym ujrzeć wybrane sale takimi, jakimi były widziane przez dawnych bywalców pałacu.

Nowowydany przewodnik zaś, staje się idealnym narzędziem do samodzielnego i spokojnego poznania tego urokliwego miejsca.

Fotografie: Łukasz Śliwiński (Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich)