Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich wzbogaciło się o niezwykły eksponat – kartę pocztową nadaną w Jarosławiu 20 stycznia 1882 roku. Sama jej treść jest dość kwiecista, ale o prostym znaczeniu. Jej autor upomniał się w niej o obiecany dla niego spóźniony prezent noworoczny. Tą błahą korespondencję wysłał sam Simon Spiegel, ojciec wielkiego Hollywoodzkiego producenta filmowego Samuela Spiegla.
Rodzina Spieglów nierozerwalnie związana jest z Jarosławiem od pierwszej połowy XIX w. W naszym mieście, w 1901 r., urodził się właśnie Samuel Spiegel, producent takich arcydzieł kinematografii, jak „Na nabrzeżu”, „Most na rzece Kwai”, „Lawrence z Arabii”, za które wyróżniony został Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie ulega wątpliwości, że nabył on pasję do kina w dzieciństwie, które spędził w Jarosławiu, gdy działały w naszym mieście dwa kina. Autorka jedynej anglojęzycznej biografii o nim, Natasha Fraser-Cavassoni, twierdzi, że potajemnie umykał on z domu, by mógł w nich obejrzeć nowe produkcje filmowe. Mimo nieposłuszeństwa, był on nieprzeciętnie zdolnym uczniem, co odnotowane było w sprawozdaniach jarosławskiego gimnazjum, do którego uczęszczał.
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich planuje stworzyć wystawę poświęconą temu zasłużonemu dla światowej kinematografii producentowi filmowemu oraz jarosławskim kinom, we współpracy m.in. z Podkarpacką Komisją Filmową oraz jerozolimską Szkołą Filmową i Telewizyjną im. Spiegla.
Tekst: dr Rafał Kolano