O edukacji w Zarzeczu

Powiększ obraz

W dniu 19 maja br., w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbędzie się oficjalna inauguracja debaty programowej poświęconej edukacji jako najważniejszemu zadaniu polskiej kultury pamięci. Tematem przewodnim dyskusji będzie  „Edukacja dla obywatelstwa”.

Zaproszeni goście podejmą namysł nad tym jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed muzeami oraz władzami. Historyczna i obywatelska świadomość społeczeństwa jest tematem niesłychanie ważnym. Obecne zaś czasy inwazji Rosji na Ukrainę w jeszcze dobitniejszy sposób uwyraźniają znaczenie „świadomej tożsamości”, jako niezbywalnego elementu przetrwania i trwania wszelkich społeczności.

Debatę poprzedzi panel poświęcony historii i perspektywom rozwoju Muzeum Dzieduszyckich
w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Całe przedsięwzięcie dedykowane jest Pani Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej, współczesnej mistrzyni pracy organicznej, założycielce “Przymierza Rodzin”, pedagogowi społecznemu i twórcy licznych dzieł edukacyjnych, w tym także współtwórczyni Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Wydarzenie to odbędzie się w ramach sesji Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów
i Samorządu Terytorialnego – pt. „Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju”, która gościć będzie z tej okazji 18 i 19 maja w Markowej i w Zarzeczu
.

Równocześnie w imieniu wszystkich organizatorów Konferencji zapraszamy do wzięcia udziału
w zdarzeniach, które odbędą się dzień wcześniej w Markowej. Dokładnie rok po inauguracji, przypada zakończenie obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w których partycypował Samorząd Województwa. Na część markowską składać się będzie podsumowanie roku działalności programu „Muzeum w przestrzeni Markowej” oraz spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.