Muzeum Dzieduszyckich z Zarzeczu znów otwarte dla zwiedzających

Powiększ obrazNa fotografii reprezentacyjna sala pałacu – Rotunda. Pomieszczenie zdobią oryginalne, pochodzące z Zarzecza, empirowe meble salonowe, włoskie marmurowe rzeźby, a także elementy nawiązujące do pierwotnego wyposażenia tej sali. Sklepienie i ściany pokrywa bogata sztukateria projektu Christiana Piotra Aignera, wykonana w warsztacie Baumanów. Uwagę zwraca również jedyny ocalały, odnowiony parkiet, wykonany z kilku gatunków drewna (czeczotka, brzoza, jawor, śliwa i cis). Na ścianach widoczne portrety pierwszych właścicieli zarzeckiej rezydencji – Magdaleny i Ignacego Morskich.

Od niedzieli – 28 czerwca – Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich będzie ponownie otwarte dla zwiedzających. Zapraszamy Państwa w piątki od 11.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele od 11.00 do 19.00.

Z powodu epidemii COVID-19, w trosce o wspólne bezpieczeństwo wprowadzone zostały nowe wytyczne dla odwiedzających: m.in. dezynfekcja rąk, obowiązek zasłaniania nosa i ust, zachowanie odpowiedniego odstępu, ograniczona liczba zwiedzających, zwiedzanie wyłącznie indywidualne. Bardzo prosimy o ich przestrzeganie i stosowanie się do uwag i poleceń obsługi Muzeum.

W związku z pracami przy nowej aranżacji wnętrz pałacowych, do zwiedzania zostaną udostępnione dwie sale ekspozycyjne – Sala Słonecznikowa oraz Rotunda. Pozostałe pomieszczenia zostają czasowo wyłączone ze zwiedzania. Prace przy zmianie wystawy stałej we wnętrzach zarzeckiej rezydencji potrwają do końca roku. Wtedy to do poszczególnych sal powrócą meble, które są obecnie poddawane konserwacji w ramach realizacji trzeciego etapu projektu „Konserwacja mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu”, a ekspozycja zostanie rozbudowana i wzbogacona o nowe, nieprezentowane wcześniej obiekty z pierwotnego wyposażenia pałacu oraz udostępniona w całości dla zwiedzających.

Wstęp do Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu jest bezpłatny.

Na fotografii reprezentacyjna sala pałacu – Rotunda. Pomieszczenie zdobią oryginalne, pochodzące z Zarzecza, empirowe meble salonowe, włoskie marmurowe rzeźby, a także elementy nawiązujące do pierwotnego wyposażenia tej sali. Sklepienie i ściany pokrywa bogata sztukateria projektu Christiana Piotra Aignera, wykonana w warsztacie Baumanów. Uwagę zwraca również jedyny ocalały, odnowiony parkiet, wykonany z kilku gatunków drewna (czeczotka, brzoza, jawor, śliwa i cis). Na ścianach widoczne portrety pierwszych właścicieli zarzeckiej rezydencji – Magdaleny i Ignacego Morskich.