Miecze katowskie z dawnego Jarosławia

Od Nocy Muzeów aż do końca czerwca w portierni muzeum można oglądać najcenniejsze eksponaty broni białej w naszych zbiorach – dwa oryginalne jarosławskie miecze katowskie. Starszy z mieczy, wykonany w XVI lub XVII wieku, jeszcze w wieku XVIII służył do publicznego wykonywania wyroków śmierci poprzez ścięcie głowy. Po jednej stronie głowni umieszczono schematyczne przedstawienie topora i szubienicy, a po drugiej – symbol IHS. Drugi z eksponatów, datowany na XVII wiek, prawdopodobnie pełnił przede wszystkim funkcje reprezentacyjną – jako atrybut sędziego skazującego przestępcę na najwyższą karę. W wyjątkowych przypadkach także i on mógł być używany przez kata.

Dwa bezcenne miecze aż do początku XX wieku były przechowywane w podziemiach jarosławskiego ratusza. W 1903 roku zabytki miał okazję oglądać Jan Sas Zubrzycki – architekt i historyk sztuki, który badał przeszłość Jarosławia z polecenia Komisji Historii i Sztuki Akademii Umiejętności. Jego własnoręczny rysunek eksponatów, wykonany na potrzeby wydanego w 1903 roku opracowania „Miasto Jarosław i jego zabytki”, znajduje się na wystawie stałej muzeum.

Fotografie: Łukasz Śliwiński