Florystyczna Wielkanoc w Muzeum Dzieduszyckich

Magdalena Morska – pierwsza właścicielka pałacu w Zarzeczu – słynęła ze swojego wielkiego zamiłowania do kwiatów i przyrody. Sama zaprojektowała park i ogrody pałacowe, które budziły zachwyt każdego, kto odwiedzał jej ukochany dom. Z kwiatów zebranych w swoich ogrodach Magdalena lubiła układać wiązanki, które zdobiły pałacowe wnętrza. Dziś prawie 200-letnie grafiki przedstawiające bukiety autorstwa hrabiny Morskiej upiększają sale Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, zajmującego pomieszczenia jej dawnej rezydencji.

Kontynuując kwiatowe pasje Magdaleny Morskiej, Muzeum chętnie gości florystów, którzy swoimi aranżacjami doskonale uwydatniają niezwykły charakter eleganckich sal umeblowanych według XIX-wiecznych mód. Kilka tygodni temu mistrzowie florystyki mieli okazję pracować w słynnym Salonie Okrągłym zarzeckiej rezydencji – pokoju mieszczącym się na piętrze rotundy, ze sklepieniem udekorowanym zapierającą dech w piersiach klasycystyczną sztukaterią. Ozdobę sali stanowi niezwykły komplet mebli w stylu empire, z wytwornymi wachlarzowymi oparciami i siedziskami obitymi niebieskim jedwabiem. Meble, złocony żyrandol oraz unikalny parkiet z różnych gatunków drewna zachowały swój pierwotny wygląd, zamieszczony na grafice z albumu o Zarzeczu wydanego w 1836 roku. W wielkanocnych aranżacjach florystycznych wykorzystano także zabytkową porcelanę, szkło oraz srebrną zastawę stołową z herbem Sas – pamiątkę po Wandzie i Włodzimierzu Dzieduszyckich – ostatnich właścicielach zarzeckiej rezydencji.

Wielkanocne dekoracje kwiatowe w Muzeum Dzieduszuckich w Zarzeczu przygotował zespół florystów w składzie Katarzyna Witecka, Anna Kłosowska, Joanna Kiedacz, Karolina Więcław oraz uczennice Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Zespołem kierował mistrz florystyki Piotr Marzec. Dziękujemy i zapraszamy jeszcze do Zarzecza!

Fotografie: Marcin Czech