Ikony z cerkwi w Leżachowie, ze zbiorów naszego muzeum, doczekały się procesu konserwacji!

Moment przekazania ikon. ASP w Warszawie. Drugi od lewej prof. Krzysztof Chmielewski.

Mowa o dwóch ikonach z XVII w. Pierwsza z nich to przedstawienie Trójcy Świętej (Gościnność Abrahama) – trzej aniołowie siedzący wokół stołu, w głębi po prawej stronie widać postacie Abrahama i Sary na tle architektury. Wyróżnia ją ornamentalne tło grawerowane w zaprawie. Druga ikona, w o wiele gorszym stanie, to Deesis, czyli Chrystus zasiadający na tronie i trzymający otwartą Ewangelię, w otoczeniu stojących postaci Matki Boskiej, św. Jana Chrzciciela oraz dwu aniołów. Ujęta jest ona w szeroką ramę z dekoracją snycerską.

Czytaj więcej “Ikony z cerkwi w Leżachowie, ze zbiorów naszego muzeum, doczekały się procesu konserwacji!”

Kamienica Orsettich z szansą na prestiżowy status

Fot. archiwum MJKO

To może być ważny krok dla jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w regionie. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich ma szansę trafić do wąskiego grona najlepszych muzeów w Polsce. Radni powiatu jednogłośnie poparli wniosek o wpisanie placówki do Państwowego Rejestru Muzeów. Decyzja zapadła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego. Przyjęta uchwała oznacza, że do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi formalny wniosek o nadanie muzeum statusu tzw. „muzeum rejestrowanego”.

Czytaj więcej “Kamienica Orsettich z szansą na prestiżowy status”

Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Fot. Powiat Jarosławski, Patrycja Strawa.

W piątek, 27 marca br. w siedzibie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Muzeum. Podczas spotkania omawiano bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem instytucji, a także przedstawiono sprawozdanie z działalności muzeum za 2025 rok . Posiedzenie było również okazją do zaopiniowania planu pracy na rok 2026.

Czytaj więcej “Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich”