W osiemdziesiątą rocznicę zakończenia kampanii wrześniowej w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zaprezentowaliśmy wystawę „1939. Dwie okupacje”. Zaprosiliśmy zwiedzających do podróży w czasie, którą rozpoczynamy od okresu międzywojennego. Na wstępie trafiamy do klasy szkolnej sprzed września 1939 roku, w której wszystko jest przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dalej przechodzimy do mieszkania w którym na stolikach leży Tygodnik Jarosławski z 27 sierpnia 1939, a ściany wypełnione są fotografiami z lata 1939 roku. Całość pozwala zapoznać się z myślami jakie dominowały wówczas wśród naszych przodków.
W kilku krokach przenosimy się do zupełnie innej rzeczywistości. Mroczne pomieszczania prezentują tułaczkę ludności cywilnej po ataku niemieckim i rosyjskim na Polskę. Kobiety z dziećmi, wózkami wypełnionymi bagażami oraz żołnierze z rozbitych oddziałów starają się znaleźć bezpieczne miejsce w pogrążonym w chaosie kraju, a wąska ścieżka miedzy nimi, zmusza by niemal ramię w ramie, tuż przed lufami niemieckich karabinów, podążać z uciekinierami w nieznanym kierunku w poszukiwaniu utraconego przed kilku dniami pokoju.
Trzecią część wystawy stanowiła prezentacja fotografii z okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej. Poczynając od września 1939 kończąc na ofensywie III Rzeszy na ZSRS. Całość dopełniały gabloty z unikatowymi dokumentami obrazującymi życie codzienne w trakcie okupacji.
Wystawa ta nie miała by takiego wymiaru bez wsparcia wielu instytucji jaki i mieszkańców regionu, wykorzystane eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
Narodowego Archiwum Cyfrowego
Szkoły Podstawowej w Mołodyczu
Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu
Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej – 24 Jarosławska Dywizja Piechoty – Garnizon Jarosław
Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu
Nadleśnictwa Jarosław
Adama Boruty
Mariana Wacława Bednarza
Przemysława Chorążykiewicza
Barbary Chronowskiej
Jerzego Czechowicza
Zdzisława Domino
Dawida Dusiło
Przemysława Gęsiorskiego
Tadeusza Gołdasza
Zofii Górskiej
Teresy Jędruch
Heleny Kępskiej
Michała Maca
Aleksandry Naskręskiej
Janiny Ostrowskiej
Stanisława Pelca
Lucyny Pieli
Zbigniewa Poręby
Janusza Szynala
Anny Szumińskiej
Tomasza Turonia