11 listopada w 1918 roku w Jarosławiu

Powiększ obraz

Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób wspominamy ludzi i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przywołujemy też pamięcią ten niezwykły moment 11 listopada 1918 roku, kiedy po 146 latach ziemia jarosławska znalazła się w granicach wolnej i niezależnej Polski. Zbiór wyjątkowych przedmiotów związanych z tymi kluczowymi historycznymi momentami prezentujemy w listopadowej mini-wystawie w muzealnej portierni.

Centralne miejsce wystawy zajmuje orzełek wojskowy z czapki żołnierza 1. Pułku Ułanów I Brygady Legionów Polskich, utworzonych w 1914 roku przy armii austro-węgierskiej. W tej elitarnej jednostce służył między innymi Zdzisław Zygmunt Karpiński ps. „Wicher”, urodzony w Leżachowie absolwent Gimnazjum w Jarosławiu. Wielu rannych Legionistów dochodziło do zdrowia w szpitalu wojskowym oraz zakładzie dla rekonwalescentów prowadzonym w klasztorze sióstr niepokalanek w Jarosławiu. O tym ciekawym epizodzie w historii naszego miasta przypomina opaska sanitariusza z okresu I wojny światowej. Obok naszytego symbolu Czerwonego Krzyża znajduje się pieczątka C. K. Starostwa w Jarosławiu. Takie opaski były używane jeszcze w walkach o granicę wschodnią Rzeczpospolitej, tuż po odzyskaniu niepodległości.

W Jarosławiu pierwsze organy nowej, polskiej administracji, zostały utworzone na początku listopada 1918 roku. Na wystawie można zobaczyć kopię plakatu z 2 listopada 1918 roku, który ogłaszał „Pękły okowy. Jesteśmy wolni, złączeni jedną wielką niepodległą Polskę”. Druk ogłasza formowanie się w mieście Gwardii Narodowej. Członkowie tej organizacji porządkowej nosili biało-czerwone opaski z napisem „Miejska Straż Obywatelska”. Egzemplarz takiej opaski, który prezentujemy na naszej wystawie, nosi pieczątkę Dowództwa Gwardyi Narodowej w Jarosławiu oraz dwucyfrowy, dziś prawie nieczytelny numer.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum! Wystawy na portierni można zwiedzać za darmo.

Fotografie: Łukasz Śliwiński / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich