Wykład “Tradycja, Zwyczaje i Obrzędy. O kulturze ludowej słów kilka”

Powiększ obraz

W sobotę, 10 września, w Wielkiej Izbie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbędzie się wykład Bartosza Gałązki “Tradycje, Zwyczaje i Obrzędy. O kulturze ludowej słów kilka”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach projektu “Etno Podkarpacie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po wykładzie przewidziane jest zwiedzanie Muzeum oraz degustacja dań regionalnych.

“Etno Podkarpacie” to platforma edukacyjna kilkuset dorosłych Polaków, której głównym celem jest edukacja w formie grundtvigiańskich metod umożliwiających rozwój osobisty i społeczności lokalnych oddanych zachowywaniu oraz przekazywaniu tradycji i dziedzictwa narodowego. Cykl seminaryjno-szkoleniowy wprowadzi odbiorców m.in. w tematykę kultury ludowej, jej dorobku i znaczenia dla społeczeństwa lokalnego poszerzając wiedzę uczestników na temat omawianych zagadnień. Ponadto Twórcom programu zależy na propagowaniu organizacji dbających o lokalne tradycje, w poszanowaniu wartości propolskich i patriotycznych oraz podkarpackich.

Bartosz Gałązka to folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski; trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury ludowej: w 2013 r. otrzymał stypendium na badania folkloru kolędowego w Leżajskiem, w 2017 r. na uzupełnienie i podsumowanie wieloletnich badań nad folklorem pogrzebowym Podkarpacia, a w 2021 r. na projekt „Galicyjskie Gorzkie żale”, dotyczący różnorodności melodycznej tego pasyjnego nabożeństwa ludowego; laureat Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2019).

Plan wydarzenia przedstawia się następująco:

16:00 – Uroczysta inauguracja seminarium
16:15 – Tradycje, Zwyczaje i Obrzędy. O kulturze ludowej słów kilka, Bartosz Gałązka
17:30 – Zwiedzanie
18:30 – Poczęstunek

Serdecznie zapraszamy!